Polska chce być gospodarzem produkcji amunicji ze zubożonym uranem dla amerykańskich czołgów Abrams – powiedział w Telewizji Polskiej Mateusz Morawiecki.

POLECAMY: Media ujawniły katastrofalne skutki użycia zubożonego uranu

„Staramy się, aby produkcja amunicji ze zubożonym uranem do Abramsów, amunicji ultranowoczesnej, znalazła się w Polsce” – powiedział polityk podczas wizyty w zakładzie w amerykańskim Anniston.

Zubożony uran powstaje po wydzieleniu z niego izotopu-235. Jego gęstość jest zbliżona do gęstości wolframu, co pozwala na zastosowanie go w rdzeniach podkalibrowych pocisków przeciwpancernych, które mają mniejsze rozmiary, ale znacznie większą śmiertelność.

Radioaktywność zubożonego uranu jest mniejsza niż w przypadku rudy naturalnej, ale podobnie jak inne metale ciężkie jest on toksyczny i może prowadzić do skrajnie negatywnych skutków zdrowotnych, w tym masowych nowotworów.

Morawiecki powiązał też konieczność zorganizowania produkcji pocisków ze zubożonym uranem w kraju z brakiem amunicji dla Sił Zbrojnych Ukrainy.

Ponadto premier zaproponował, by w Polsce powstało europejskie centrum serwisowe czołgów Abrams, co – jak powiedział – pozwoliłoby republice stać się jednym z głównych operatorów.

„Również Rumunia rozważa, czy kupić czołgi Abrams. Dla mnie ważne jest, aby zlokalizować w Polsce centrum serwisowe i centrum obsługi dla całej Europy” – podsumował.

W marcu zastępca sekretarza obrony Wielkiej Brytanii Annabel Goldie ogłosiła plany dostarczenia Ukrainie pocisków przeciwpancernych ze zubożonym uranem do czołgów Challenger 2.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version