Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która ma na celu poprawę efektywności energetycznej budynków na terenie Unii Europejskiej. Dyrektywa przewiduje szereg regulacji, w tym zakaz sprzedaży i wynajmu budynków, które nie spełniają norm klimatycznych. Oznacza to, że właściciele nieruchomości, które nie są wystarczająco energooszczędne, będą musieli poddać je przymusowej termomodernizacji, aby móc je sprzedać lub wynająć.

Przymusowy remont domu albo zakaz jego sprzedaży

Unijna dyrektywa nakłada obowiązek przeprowadzenia termomodernizacji wszystkich budynków mieszkalnych w UE w celu zwiększenia efektywności energetycznej. Właściciele mieszkań i domów w każdym kraju członkowskim będą musieli wykonać remonty, aby ich nieruchomości spełniały nowe wymogi. Jeśli jednak budynek nie zostanie wyremontowany i nie zostanie dostosowany do norm energetycznych, nie będzie mógł zostać ani sprzedany, ani wynajęty.

Przepisy dyrektywy będą obowiązywać we wszystkich krajach członkowskich UE, a ich wdrożenie ma przyczynić się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i walki ze zmianami klimatu. Dyrektywa jest krokiem w stronę poprawy jakości życia mieszkańców UE oraz oszczędności na rachunkach za energię.

Nowe przepisy mają wejść w życie w 2025 roku, co oznacza, że właściciele budynków mają jeszcze trochę czasu na dostosowanie ich do wymogów klimatycznych. Jednak, jeśli nie będą spełnione normy, właściciel może zostać zmuszony do przeprowadzenia remontu lub modernizacji, co może wiązać się z wysokimi kosztami.

Wprowadzenie takich przepisów ma na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenie zużycia energii w Europie. Jednocześnie może to pomóc w zmniejszeniu kosztów związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem budynków oraz przyczynić się do poprawy jakości powietrza.

Większość obecnych mieszkań nie spełnia nowych wytycznych

We Włoszech, ale także w Polsce i w Niemczech, obecnie większość mieszkań nie spełnia nowych wytycznych. Szacuje się, że koszty dostosowania do nowych wymogów będą wynosić od 30 do 60 tysięcy euro za każde mieszkanie.  Wiele rodzin nie dysponuje jednak takimi środkami finansowymi.

Według ekspertów od kredytów hipotecznych nowa, unijna normatywa doprowadzi do kryzysy na rynku nieruchomości. Właściciele, którzy przykładowo wydadzą 50 czy 60 tysięcy euro na dostosowanie mieszkania do nowych wymogów, zaczną podnosić ceny. Potencjalni nabywcy będą mieli problemy z uzyskaniem kredytów na drogie nieruchomości.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomia, finanse oraz OSINT z ponad 20-letnim doświadczeniem. Autor publikacji w czołowych międzynarodowych mediach, zaangażowany w globalne projekty dziennikarskie.

4 komentarze

  1. przymusowy remont? jeśli nie ma na remont to przymusowo go nie zrobi! przymusowo to należy wypierdalać z Unii, im szybciej tym lepiej, bo za chwilę przymusowo każdy powyżej 40 roku życia będzie chodził w pampersach!

  2. I tak ludzie zostaną z ręką w nocniku. Wszystkie wkłady kredytowe powinny być zwrócone w przypadku kiedy będzie przymusowy remont.
    Skąd ludzie mają wziąć nagle na remont jeśli nikt im w zakupie czy wpłatach kredytu nie pomagał. Gnoje i jeszcze raz gnoje !!!!

Napisz Komentarz

Exit mobile version