Zasiedzenie należy do instytucji tzw. „dawności”. Jest to sposób nabycia własności na skutek upływu czasu. W wyniku zasiedzenia posiadacz nieuprawniony nabywa prawo przez to, że faktycznie je wykonuje w ciągu oznaczonego w przepisach czasu. Jakie okoliczności muszą zostać spełnione, aby do doszło do zasiedzenia?. Po upływie jakiego czasu staniemy się właścicielami gruntu. Na te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Nabycie prawa własności nieodłącznie kojarzy nam się z umowami sprzedaży, dziedziczeniem oraz darowiznami. Warto jednak pamiętać, że przepisy kodeksu cywilnego dopuszczają możliwość stania się właścicielem nieruchomości/ruchomości uzależniając ten fakt od upływu czasu. Na tym polega bowiem nabycie własności poprzez zasiedzenie. Będzie to możliwe jedynie w określonych sytuacjach.

Zasiedzenie nieruchomości – kiedy będzie możliwe?

Przy omawianiu instytucji zasiedzenia kluczowym będzie wyjaśnienie terminów dobrej oraz złej wiary. To właśnie wystąpienie lub też brak dobrej wiary będzie warunkował okres po którym będziemy mogli stać się właścicielami nieruchomości. W przypadku ruchomości dobra wiara jest kluczowa. Nie jest bowiem możliwe, aby stać się właścicielem rzeczy ruchomej w złej wierze. W dzisiejszym wpisie skupimy się jednak na nabyciu nieruchomości.

Przesłanki, które muszą zostać spełnione przy nabyciu nieruchomości przez zasiedzenie to – samoistne posiadanie rzeczy, upływ określonego czasu, a także dobra/zła wiara, która bezpośrednio wpływa na czas niezbędny do zasiedzenia. Warto podkreślić, że kumulatywne wystąpienie wskazanych powyżej przesłanek spowoduje, że staniemy się właścicielami nieruchomości na podstawie zasiedzenia. Należy pamiętać, że w przypadku aktualizacji treści księgi wieczystej konieczne będzie uzyskanie orzeczenia sądu, w którym sąd stwierdzi, że w istocie doszło do zasiedzenia.

Ustawodawca w art. 336 wskazał definicję posiadacza samoistnego. Zgodnie z literalnym brzmieniem k.c. posiadaczem samoistnym jest ten kto w istocie włada rzeczą (również nieruchomością) jak właściciel. Co wiąże się nie tylko z ewentualnymi korzyściami, lecz także odpowiedzialnością.

Czas zasiedzenia liczymy od momentu, w której objęliśmy nieruchomość w posiadanie. Czynność posiadania musi trwać jednak nieprzerwanie. Jakakolwiek czynność przed sądem znajdująca swoją podstawę w treści art. 123 k.c. spowoduje, przerwanie ciągłości okresu. Tym samym bieg zasiedzenia zostanie przerwany i będzie biegł od początku. Okres, który musi upłynąć (nieprzerwanie) to 20 lat. Jest o połowę dłuższy, gdy swoje działania podejmujmy w złej wierze. Wówczas nabędziemy własność nieruchomości po upływie 30 lat.

Tym samym, aby nabyć nieruchomość (nieruchomość gruntowa, dom jednorodzinny, budynek mieszkalny etc.) przez zasiedzenie muszą zostać spełnione wszystkie wskazane powyżej okoliczności.

Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version