Rada UE przyjęła przepisy, które mają zapewnić realizację celów klimatycznych Unii na 2030 r.

POLECAMY: PE przyjął dyrektywy i rozporządzenia z pakietu „Fit for 55”

We wtorek Rada przyjęła szereg aktów prawnych w ramach programu Fit for 55, który ma na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych w UE o 55% do 2030 roku w porównaniu z poziomem z 1990 roku. W szczególności Rada Europejska zatwierdziła szereg zmian w systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych (ETS), które podnoszą ogólny cel redukcji emisji w szeregu sektorów do 62% poziomów z 2005 r., a także zatwierdziła transgraniczny mechanizm dostosowania do emisji dwutlenku węgla (CBAM).

POLECAMY: Czarzasty straszy katastrofą klimatyczną i proponuje drastyczne rozwiązania w ramach planu FitFor55

UE planuje, że do 2034 r. przestanie wydawać swoim firmom darmowe uprawnienia do emisji, a zagranicznym producentom ograniczy ich sprzedaż. Ponadto innowacje wprowadzają kwoty na gazy cieplarniane w sektorze morskim i rewidują sektor lotniczy, dla którego darmowe uprawnienia do emisji zostaną wycofane do 2026 r., aby promować czystsze paliwa lotnicze.

System handlu emisjami działa na zasadzie „cap-and-trade”: dla obiektów zanieczyszczających ustala się maksymalny dopuszczalny całkowity poziom emisji, który następnie jest dzielony na uprawnienia i przydzielany obiektom. Jeśli zakład emituje więcej niż wynosi jego limit, musi wykupić pozwolenie na dodatkowe emisje.

WTSA ma zapobiegać, „w pełnej zgodności z zasadami handlu międzynarodowego”, przenoszeniu do innych krajów zakładów o wysokiej emisji CO2. Będzie nakładać dodatkowe cła na importerów żelaza, stali, cementu, aluminium, nawozów i energii elektrycznej, jeśli polityka ekologiczna krajów produkujących będzie „mniej ambitna” niż w UE.

UE postawiła sobie za cel osiągnięcie neutralności klimatycznej do połowy stulecia – gdy emisja netto szkodliwych gazów do atmosfery będzie równa zeru. Przejście do neutralności klimatycznej będzie wymagało restrukturyzacji produkcji i zużycia energii, znacznej redukcji emisji oraz wzrostu zużycia energii odnawialnej.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version