Portal Prawo.pl informuje, że popularne działania społeczne, polegające na zbieraniu nakrętek w celu zakupu sprzętu dla osób niepełnosprawnych, wkrótce odejdą do lamusa. Powodem tego jest unijna dyrektywa, która wejdzie w życie w połowie 2024 roku i uniemożliwi takie akcje.

POLECAMY: Opłata za kawę w plastikowym kubku staje się faktem. Duda podpisał ustawę

Unijna dyrektywa SUP nakłada wymóg na producentów napojów, aby od połowy 2024 roku wszystkie nakrętki plastikowe były fabrycznie przytwierdzone do opakowania napoju, takiego jak butelka lub karton. Celem dyrektywy jest zmniejszenie ilości odpadów plastikowych w środowisku i umożliwienie skutecznego recyklingu opakowań napojów. Zmiany te wprowadzane są już w niektórych firmach w Polsce i w całej UE.

Prawo.pl informuje, że niektóre firmy, także w Polsce, już stosują wymagania wynikające z dyrektywy SUP. Firmy te tłumaczą, że wprowadzone zmiany mają na celu ochronę środowiska, a umieszczenie nakrętek bezpośrednio na opakowaniu umożliwia recykling całego opakowania i zmniejszenie ilości plastiku, który mógłby zanieczyścić środowisko. Portal powołuje się na wpis jednego z producentów napojów, który podkreśla ten aspekt zmian.

Zbieranie nakrętek traci sens

Jak podaje Prawo.pl, Szymon Dziak-Czekan z Polskiego Stowarzyszenia Recyklingu zauważa, że zbieranie nakrętek miało swoje pozytywne strony. Po pierwsze, było to dla ludzi nauką selektywnej zbiórki odpadów już u źródła, co zwiększa świadomość ekologiczną społeczeństwa. Po drugie, niektóre fundacje mogły również uzyskać pewne korzyści finansowe z zebranych nakrętek.

Ale jeżeli w całej Polsce mamy już od kilku lat odbiór odpadów komunalnych w podziale na pięć frakcji, to zbieranie nakrętek oddzielnie traci sens – zaznaczył.

Zastępca dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Orli Staw, Piotr Szewczyk, uważa, że zbieranie nakrętek jest obecnie „ekościemą” i powoduje chaos informacyjny. Według niego, korzyści wynikające z takiego zbierania są niewielkie, a odkręcone nakrętki, które nie zostaną zebrane, trafiają do frakcji drobnej w sortowni i nie mogą zostać odzyskane. Dlatego też, zgodnie z unijną dyrektywą SUP, nakrętki powinny być fabrycznie przytwierdzone do butelek, aby zapobiec temu problemowi.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version