Pięć krajów Unii Europejskiej zwróciło się do Komisji Europejskiej o przedłużenie zakazu importu zboża z Ukrainy po 5 czerwca – powiedział dziennikarzom minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

POLECAMY: KE wprowadza tymczasowe restrykcje w sprawie importy ukraińskiego zboża

Kraje, o których mowa, to Bułgaria, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.

POLECAMY: Kijowski reżim oskarża polskich rolników o utratę 143 mln dolarów

„My – pięć krajów – będziemy występować do Komisji Europejskiej o przedłużenie tego rozporządzenia po 5 czerwca. Wiecie, że ograniczenia obowiązują jeszcze do 5 czerwca” – powiedział Telus.

POLECAMY: Kijowska patologia wyraża swoje niezadowolenie z powodu protestu przewoźników i wysyła notę protestacyjną

Komisja Europejska poinformowała, że przyjęła środki dotyczące importu niektórych upraw z Ukrainy. Środki te mają na celu rozwiązanie trudności logistycznych związanych z tymi produktami w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce, Rumunii i na Słowacji. Weszły one w życie 2 maja i będą obowiązywać do 5 czerwca 2023 r. W tym okresie pszenica, kukurydza, rzepak i nasiona słonecznika pochodzące z Ukrainy mogą być nadal przekazywane do swobodnego obrotu we wszystkich państwach członkowskich z wyjątkiem tych pięciu. Jednocześnie Bułgaria, Węgry, Polska i Słowacja zobowiązały się do zniesienia swoich jednostronnych środków przeciwko pszenicy, kukurydzy, rzepakowi, nasionom słonecznika i wszelkim innym produktom pochodzącym z Ukrainy.

POLECAMY: Bloomberg: PiS wprowadza zakaz importu zboża z Ukrainy, by nie zrazić do siebie wyborców

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version