Komisja Europejska zatwierdziła program stopniowego „wygaszania” działalności hodowców zwierząt w Holandii w celu ograniczenia emisji azotu przez gospodarstwa rolne. Holenderski rząd przeznaczy 1,47 mld euro na rekompensaty dla hodowców.

POLECAMY: W ramach “Zielonego Ładu” Polska miałaby zalać wodą 400 tys. hektarów użytkowanych rolniczo

We wtorek Komisja Europejska poinformowała o zatwierdzeniu dwóch holenderskich programów o budżecie wynoszącym około 1,47 mld euro. Te programy zostały opracowane w celu ograniczenia emisji azotu przez gospodarstwa rolne i są częścią Europejskiego Zielonego Ładu.

POLECAMY: Koniec z jedzeniem mięsa. Złożono wniosek o koniec hodowli zwierząt na mięso

Programy LBV i LBV Plus, o wartości około 1,47 mld euro, przewidują rekompensaty dla rolników, których gospodarstwa zostaną zamknięte w celu ograniczenia emisji azotu z rolnictwa na obszarach szczególnie zanieczyszczonych. Holenderski rząd przeznaczy środki na wykupienie nawet 3000 gospodarstw.

POLECAMY: Mięso z probówki wkrótce trafi do Polskich sklepów

Program LBV, o wartości około 500 mln euro, obejmuje bezpośrednie dotacje, które mają na celu zrekompensowanie strat poniesionych przez rolników, którzy trwale i nieodwracalnie likwidują swoje gospodarstwa mleczne, trzodowe lub drobiarskie. Jednocześnie producenci zobowiązują się, że nie będą prowadzić działalności hodowlanej na tym samym kierunku produkcyjnym ani w Holandii, ani w żadnym innym państwie członkowskim UE.

POLECAMY: Unia Europejska zakaże lub opodatkuje produkcję mięsa już w najbliższym czasie

Program LBV-plus o wartości 975 mln euro został stworzony dla gospodarstw hodowlanych, które generują najwyższe emisje azotu. W ramach tego programu, pod określonymi warunkami, hodowcy mogą otrzymać rekompensatę sięgającą nawet 120 proc. poniesionych strat.

Oba programy będą obowiązywać do 27 lutego 2028 roku i są skierowane do rolników, którzy dobrowolnie zdecydują się zamknąć swoje gospodarstwa.

W Holandii od trzech lat rolnicy prowadzą protesty przeciwko rządowi Marka Rutte. Te protesty w ostatnim czasie znacznie się nasiliły, ponieważ liberalny rząd jasno wyraża, że wdrażając cele polityki klimatycznej Unii Europejskiej, wielu rolników czeka nieuchronna utrata ich gospodarstw.

Holenderski rząd ogłosił plan redukcji emisji azotu i amoniaku, aby spełnić unijne cele klimatyczne do 2030 roku. Przewiduje się znaczne zmniejszenie zrzutu azotu na blisko 131 obszarach, nawet o około 70 proc., a w niektórych przypadkach nawet o 95 proc. Jednakże ta redukcja oznacza poważne ograniczenie pogłowia bydła hodowanego przez rolników, co z kolei prowadzić będzie do upadku wielu gospodarstw rolnych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version