Członkowie odpowiednich komisji Parlamentu Europejskiego (PE) wstępnie uzgodnili rozpoczęcie konsultacji w sprawie przepisów regulujących systemy sztucznej inteligencji na rynku europejskim, podał PE w oświadczeniu.

„Po zatwierdzeniu będą to pierwsze na świecie przepisy dotyczące sztucznej inteligencji” – napisano w dokumencie.

POLECAMY: EctoLife: Ujawniono koncepcję pierwszego na świecie zakładu ze sztuczną macicą

W szczególności komisje rynku wewnętrznego i wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego zatwierdziły mandat do negocjacji przepisów dotyczących systemów sztucznej inteligencji, który powinien zostać formalnie potwierdzony na sesji plenarnej PE w czerwcu. Następnie rozpocznie się debata z Radą UE nad ostatecznym tekstem ustawy.

Warto zauważyć, że do pierwszej wersji ustawy zaproponowanej przez Komisję Europejską jeszcze w 2021 r. wprowadzono ponad trzy tysiące poprawek.

„W swoich poprawkach do propozycji KE, europosłowie argumentują za gwarancjami, że systemy sztucznej inteligencji pozostaną pod kontrolą człowieka oraz że powinny być niezawodne, przejrzyste, identyfikowalne, niedyskryminujące i przyjazne dla środowiska” – czytamy w dokumencie.

Posłowie naciskają na wprowadzenie jednej definicji „sztucznej inteligencji”, która mogłaby być stosowana w odniesieniu do istniejących i przyszłych systemów.

Jednocześnie proponuje się wprowadzenie zakazu stosowania systemów sztucznej inteligencji stwarzających „niedopuszczalne ryzyko dla bezpieczeństwa ludzi”, w szczególności tych, które wykorzystują „techniki manipulacji lub wykorzystują podatność osób na zagrożenia”. Chodzi o niedopuszczalność klasyfikowania ludzi według ich zachowań społecznych, statusu społeczno-ekonomicznego lub cech osobowych.

Posłowie proponują wprowadzenie zakazu stosowania w miejscach publicznych systemów zdalnej identyfikacji biometrycznej w czasie rzeczywistym. Sprzeciwiają się też niekontrolowanemu gromadzeniu danych biometrycznych w mediach społecznościowych i systemach monitoringu wizyjnego w celu tworzenia baz danych rozpoznawania twarzy. Proponują zakaz stosowania systemów rozpoznawania emocji przez organy ścigania, na granicach, w instytucjach edukacyjnych i w miejscu pracy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version