Pod koniec 2021 roku Elon Musk napisał na Twitterze o swoich obawach związanych z końcem ludzkości. „Powinniśmy bardziej martwić się spadkiem liczby ludności… Jeśli nie ma wystarczającej liczby ludzi na Ziemi, to na pewno nie wystarczy na Marsa” — stwierdził. Wypowiedzi Muska sprawiły, że spadający wskaźnik urodzeń na świecie znalazł się na pierwszym planie świadomości społecznej.

POLECAMY: Szczepienia C-19 obniżają wskaźniki powodzenia w sztucznych inseminacjach

Od prawie wieku współczynnik dzietności spada na całym świecie. Rezultatem jest to, co naukowcy opisują jako „światowy kryzys niepłodności”. Ale na horyzoncie pojawia się rozwiązanie — sztuczne macice.

W 2017 roku naukowcy stworzyli „BioBag”, który funkcjonował jako sztuczna macica i wykorzystali go do wyhodowania małego baranka. Teraz ujawniono nową koncepcję pokazującą, jak to samo można zrobić dla ludzi. W niedawno opublikowanym materiale filmowym Haszem Al-Ghaili pokazuje, jak może wyglądać poród jutro. W szczególności stworzył sztuczną macicę o nazwie EctoLife.

Tego cel? W ekskluzywnym wywiadzie dla Science and Stuff Al-Ghaili mówi, że jego zdaniem koncepcja EctoLife może pewnego dnia zastąpić tradycyjny poród. Powiedział, że w ten sposób społeczeństwo będzie w końcu w stanie zaspokoić potrzeby rodziców, którzy są „zmęczeni czekaniem na odpowiedź agencji adopcyjnej” oraz tych, którzy „martwią się komplikacjami ciąży”. Ale co najważniejsze, mówi, że EctoLife może pozwolić nam stawić czoła kryzysowi niepłodności.

Nasza potrzeba nowej formy narodzin

Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że 15% par w wieku rozrodczym na całym świecie cierpi na niepłodność. Rzeczywiście, w ciągu ostatnich 70 lat współczynnik dzietności na całym świecie spadł o oszałamiające 50%. Przyczyny tego spadku obejmują (między innymi) wyższe wykształcenie kobiet, wzrost zatrudnienia, wysokie koszty wychowywania dzieci i spadek liczby plemników na świecie. Zagrożone są już 23 kraje, z Japonią, Hiszpanią, Portugalią, Tajlandią i Koreą Południową na czele kryzysu.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2022/12/macica.mp4

W Stanach Zjednoczonych statystyki dotyczące niepłodności są również otrzeźwiające:

1 na 8 amerykańskich par ma problemy z płodnością.

12-15% wszystkich par nie może zajść w ciążę po roku współżycia bez zabezpieczenia.

10% wszystkich par nie może zajść w ciążę po dwóch latach współżycia bez zabezpieczenia.

33% Amerykanów zwróciło się ku leczeniu bezpłodności lub zna kogoś, kto to zrobił.

Odpowiadając na tweet Muska, inwestor technologiczny Sahil Lavingia napisał: „Powinniśmy inwestować w technologię, która sprawia, że ​​posiadanie dzieci jest znacznie szybsze/łatwiejsze/tańsze/bardziej dostępne. Syntetyczne macice itp. I dokładnie to myślał Al-Ghaili, kiedy wymyślił projekt dla EctoLife. Al-Ghaili powiedział Science and Stuff, że zainspirował go do stworzenia koncepcji EctoLife, aby kontynuować dyskusję na temat technologii, której nie należy ignorować”.

Według Al-Ghaili koncepcja sztucznego łona EctoLife zmieniłaby życie wielu osób, które walczą o poczęcie. „To idealne rozwiązanie dla kobiet, które miały chirurgicznie usuniętą macicę z powodu raka lub innych powikłań. Może również pomóc rozwiązać problemy wynikające z niskiej liczby plemników” – powiedział entuzjastycznie Al-Ghaili, dodając, że koncepcja EctoLife (lub podobne technologie) „może ostatecznie sprawić, że poronienia staną się przeszłością”.

Fantastyka naukowa staje się rzeczywistością

Syntetyczne macice mogą brzmieć jak science fiction, ale podążają długą linią postępów w technologii reprodukcyjnej. 25 lipca 1978 roku w Oldham and District General Hospital w Manchesterze w Anglii urodziła się dziewczynka o imieniu Louise Brown. To, co sprawiło, że jej narodziny były niezapomniane, to fakt, że Louise została poczęta na szalce Petriego i jest pierwszym dzieckiem poczętym w wyniku zapłodnienia in vitro (IVF).

Matce Louise usunięto dojrzałą komórkę jajową z jednego z jej jajników i połączono ją z nasieniem ojca Louise. Powstały zarodek został następnie przeniesiony do macicy pani Brown. Dziewięć miesięcy później urodziła się Louise. Brownowie poczęli drugą córkę, Natalie, również poprzez zapłodnienie in vitro. W maju 1999 roku Natalie przeszła do historii, kiedy jako pierwsze dziecko IVF urodziła własne dziecko. W grudniu 2006 roku Louise poszła w jej ślady i urodziła zdrowego chłopca.

Obecnie ponad 8 milionów dzieci rocznie zostaje poczętych poprzez zapłodnienie in vitro.

BioBag 2017 był ogromnym przełomem w technologii sztucznej macicy. Naukowcy stojący za pracą hodowali osiem płodowych jagniąt przez 105 do 120 dni – mniej więcej tyle samo, co ludzkie płody w 22 do 24 tygodniu ciąży. Następnie w marcu 2021 r. osiągnięto kolejny kamień milowy. Izraelskim naukowcom udało się hodować embriony myszy przez okres do jedenastu dni w sztucznych macicy. Niezwykłe w tym osiągnięciu jest to, że 11 dni to ponad połowa pełnego okresu ciąży myszy.

Al-Ghaili mówi, że koncepcja EctoLife to kolejny logiczny krok. I nie tylko on tak myśli.

„Wydaje się prawdopodobne, że dzieli nas tylko kilka lat od testowania [sztucznych macic] na ludziach” — napisała Elizabeth Chloe Romanis, naukowiec zajmujący się etyką społeczną i polityką, w czasopiśmie BMJ’s Journal of Medical Ethics . Tymczasem dr Carlo Bulletti, profesor nadzwyczajny na Wydziale Położnictwa, Ginekologii i Nauk Rozrodu Uniwersytetu Yale uważa, że ​​w pełni funkcjonująca sztuczna macica może zostać zrealizowana w ciągu najbliższych 10 lat.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version