Od umowy zbożowej zależą miliony istnień ludzkich, a nieprzedłużenie jej może wywołać niebezpieczną falę migracji z krajów afrykańskich – powiedział il Messaggero włoski minister spraw zagranicznych i wicepremier Antonio Tajani.

POLECAMY: Zatrute ukraińskie zboże ma swoją pierwszą ofiarę. Kaufland wycofał swoją mąkę

„To scenariusz, którego nie chcemy brać pod uwagę, stawką jest życie milionów ludzi żyjących w ubóstwie. Nastąpi kryzys w Afryce Środkowej i Afryce Subsaharyjskiej, co wraz z wojną w Sudanie grozi uruchomieniem bardzo niebezpiecznej spirali na froncie migracyjnym” – powiedział.

Włoski minister podkreślił, że niestabilność spowodowana brakiem zbóż i podstawowych artykułów spożywczych może spowodować nową falę przepływów (migracyjnych)”.

Według Tajaniego kwestia dostaw żywności przez Morze Czarne jest głównym zmartwieniem Włoch, podobnie jak sytuacja w elektrowni atomowej w Zaporożu. „Liczymy na niezależną mediację Turcji” – podkreślił minister.

W wywiadzie Tajani poruszył również kwestię niedawnego zaostrzenia stosunków między Rzymem a Paryżem po wypowiedziach francuskiego ministra spraw wewnętrznych dotyczących niezdolności Włoch do poradzenia sobie z problemem migracji. Według Tajaniego, zamierza on spotkać się ze swoją francuską odpowiedniczką Catherine Colonna w Oslo pod koniec maja, po odwołaniu wizyty w Paryżu.

Czarnomorska Inicjatywa Zbożowa, która została podpisana 22 lipca 2022 roku przez przedstawicieli Rosji, Turcji, Ukrainy i ONZ, przewiduje eksport ukraińskiego zboża, żywności i nawozów przez Morze Czarne z trzech portów, w tym z Odessy. Za koordynację ruchu statków odpowiada Wspólne Centrum Koordynacyjne w Stambule. Prezydent Rosji Władimir Putin zwrócił we wrześniu uwagę, że Zachód eksportuje większość ukraińskiego zboża do własnych państw, a nie do potrzebujących krajów Afryki. Z dniem 18 marca 2023 roku Rosja przedłużyła umowę o 60 dni do 18 maja; Ukraina upiera się, że umowa została przedłużona o 120 dni.

Inicjatywa zbożowa jest częścią umowy pakietowej. Druga część, trzyletnie memorandum Rosja-ONZ, przewiduje odblokowanie eksportu rosyjskiej żywności i nawozów, ponowne podłączenie Rosselkhozbanku do SWIFT, wznowienie dostaw sprzętu rolniczego, części zamiennych i serwisu, przywrócenie działania amoniakalnego rurociągu Togliatti – Odessa i kilka innych działań. Jak zauważono w Moskwie, ta część umowy pakietowej nie została dotychczas zrealizowana.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version