Ministerstwo Klimatu i Środowiska analizuje możliwość złożenia skargi do Komisji Europejskiej w sprawie zaniechania przez rząd Republiki Federalnej Niemiec dotyczącego usunięcia 35 tysięcy ton odpadów, które bezprawnie zostały przetransportowane do Polski.

POLECAMY: Afera z ukraińskim zbożem technicznym. Prokuratura i skarbówka identyfikują podejrzanych

Podczas konferencji prasowej wiceminister klimatu i środowiska, Jacek Ozdoba, ogłosił, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska jest w trakcie przygotowywania założeń skargi, która zostanie skierowana do Komisji Europejskiej. Skarga dotyczy bierności rządu Republiki Federalnej Niemiec w kwestii nieprzestrzegania zobowiązań dotyczących uprzątnięcia 35 tysięcy ton odpadów, które nielegalnie trafiły do Polski.

“Dzisiaj jesteśmy w awangardzie krajów, które dbają o to, aby na ich terytorium nie przyjeżdżały odpady o wątpliwym pochodzeniu. Nasza walka przynosi skutki. Mam nadzieję, że Niemcy zabiorą odpady, zanim skarga zostanie wniesiona” – podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.

“Republika Federalna Niemiec jest jednym z głównych krajów inicjujących obecną polityka klimatyczną Unii Europejskiej, dlatego tym bardziej oczekujemy, że wielokrotnie deklarowana troska o ochronę środowiska znajdzie odzwierciedlenie w czynach i nielegalne odpady zgodnie z obowiązującym prawem zostaną zabrane z terytorium RP” – zaznacza Jacek Ozdoba. “Podjęliśmy walkę, żeby w przyszłości tego typu rzeczy się nie powtarzały: dokonaliśmy nowelizacji kodeksu karnego, podnieśliśmy dolną i górną granicę odpowiedzialności, wprowadziliśmy system SENT” – dodał.

Wiceminister klimatu i środowiska, Jacek Ozdoba, ogłosił w czwartek, że Ministerstwo przygotowuje wniosek, który zostanie złożony do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w celu skierowania skargi na Niemcy.

Strona niemiecka od kilku lat unika odpowiedzialności za uprzątnięcie 35 tysięcy ton odpadów, które nielegalnie trafiły z Niemiec do Polski. Te odpady znajdują się w ponad siedmiu różnych lokalizacjach.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło inicjatywę w celu zaostrzenia kar za zniszczenie środowiska. Nowelizacja ustaw mająca na celu zwalczanie przestępczości środowiskowej wprowadziła zmiany w Kodeksie Karnym oraz Kodeksie Wykroczeń.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version