Rzecznik chełmskiego ratusza, Damian Zieliński, ogłosił w poniedziałek, że planuje się stworzenie Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na terenie kompleksu dawnych carskich budynków w Chełmie (Lubelskie). Realizacja tego projektu ma być zakończona do 2027 roku. W projekcie tym jest jednak pewien haczyk!

POLECAMY: Nycz uważa, że Polacy powinni przeprosić Ukraińców

W listopadzie ubiegłego roku, dzięki dotacji z rezerwy Prezesa Rady Ministrów, samorząd Chełma nabył kompleks dawnych carskich budynków położonych przy ulicy Hrubieszowskiej 102. Dofinansowanie wyniosło około 4 miliony złotych, a pozostałą część środków stanowił wkład własny miasta. Celem nabycia tych budynków jest utworzenie Centrum, które ma być miejscem refleksji i zadumy dla odwiedzających, zlokalizowanym w zalesionym terenie. Rzecznik poinformował również, że samorząd planuje złożyć wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o współprowadzenie tej jednostki.

„W ramach inwestycji Miasto Chełm zobowiązało się do przygotowania koncepcji oraz dokumentacji technicznej przedsięwzięcia. Pozostała część inwestycji ma zostać zrealizowana przez resort kultury” – wyjaśnił Zieliński.

POLECAMY: Kijowska propaganda w zakresie ludobójstwa na Wołyniu w Sejmie! Jak mówić, żeby nie powiedzieć nic i dostać gromkie brawa od polityków

Rzecznik precyzował, że zgodnie z harmonogramem, realizacja przedsięwzięcia powinna zostać zakończona w ciągu pięciu lat od nabycia nieruchomości przez miasto przy ulicy Hrubieszowskiej, czyli planowo w 2027 roku.

Dodatkowo, rzecznik podkreślił, że utworzenie takiego centrum w Chełmie jest naturalnym krokiem ze względu na położenie miasta, jego historię oraz wielokulturową tożsamość.

„Chełm jest swoistą bramą na wschód, świadkiem wielu historii – również tych tragicznych. W naszym mieście od wielu lat, m.in. dzięki lokalnym stowarzyszeniom, kultywowana jest pamięć ofiar rzezi wołyńskiej” – podkreślił.

Rzecznik podkreślił, że w Chełmie wciąż żyją świadkowie rzezi, którzy wielokrotnie wyrażali pragnienie upamiętnienia nie tylko ofiar, ale także tych, którzy niosli pomoc poszkodowanym.

Głównym celem działalności Centrum, jak przekazał rzecznik, będzie nie tylko przedstawienie historii, ale również inicjowanie działań, które przyczynią się do realnego pojednania w kontekście wydarzeń na Wołyniu oraz dalszego wzmacniania partnerstwa polsko-ukraińskiego.

„Prezydent Jakub Banaszek przy każdej okazji podkreśla również, że funkcjonowanie Centrum powinno być realizowane we współpracy ze stroną ukraińską – uzupełnił rzecznik chełmskiego ratusza.

Uchwałę w sprawie utworzenia samorządowej instytucji kultury pod nazwą Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej oraz Centrum Prawdy i Pojednania im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego chełmscy radni podjęli jednogłośnie na sesji w piątek.

Przypominamy, że ukraiński kult bandery uważa, że odpowiedzialność za ludobójstwo na Wołyniu ponoszą Polacy.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version