W poniedziałek w Łodzi przystąpi do lekarskiego egzaminu weryfikacyjnego (LEW) około 900 lekarzy z zagranicy, głównie z Ukrainy i Białorusi.

Portal WNP informuje, że egzamin, który odbędzie się w poniedziałek w Łodzi, dotyczy osób, które ukończyły studia medyczne w państwie spoza Unii Europejskiej i chcą podjąć pracę jako lekarze w Polsce. Do egzaminu przystąpi około 900 osób, głównie obywatele Ukrainy i Białorusi.

POLECAMY: MZ: Ukraińscy medycy po 45-godzinnym kursie języka polskiego będą w stanie leczyć Polaków

„W poniedziałek w łódzkiej Atlas Arenie odbędzie się lekarski egzamin weryfikacyjny (LEW). Do egzaminu przystąpią osoby, które ukończyły studia medyczne w państwie niebędącym państwem członkowskim Unii Europejskiej. Osoby takie, chcąc wykonywać zawód lekarza w Polsce, muszą wcześniej potwierdzić, że ich wykształcenie odpowiada wymaganiom stawianym absolwentom polskich uczelni medycznych. Mogą to zrobić albo poprzez nostryfikację dyplomu, albo właśnie poprzez złożenie LEW” – poinformowało w komunikacie Centrum Egzaminów Medycznych (CEM).

W grupie prawie 900 osób, które mają przystąpić w poniedziałek do egzaminu, największą liczbę stanowią obywatele Ukrainy i Białorusi. Oprócz nich, do egzaminu przystąpią także osoby z Indii, Gruzji i Egiptu. Wśród uczestników znajduje się również kilkudziesięciu Polaków.3

POLECAMY: Zadaniem MZ 'lekarze’ z Ukrainy nie muszą znać języka polskiego, aby wykonywać zawód lekarza w Polsce

Przystąpienie do egzaminu stanowi ważny krok w procesie uzyskania prawa do wykonywania zawodu lekarza w Polsce jednak czy osoba, która przyjechała do Polski z Ukrainy ubiegająca się o prawo do wykonywania zawodu lekarza bez pełnej nostryfikacji dyplomów i na podstawie oświadczenia o wystarczającej znajomości języka polskiego z powodu trwającego konfliktu na Ukrainie będzie wiarygodnym lekarzem. Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie samodzielnie. W poprzednim roku, w sesjach wiosennej i jesiennej, do Lekarskiego Egzaminu Weryfikacyjnego przystąpiło łącznie 1123 osoby.

Wcześniej, Naczelna Rada Lekarska podkreśla, że lekarze-obcokrajowcy, w tym ci pochodzący z Ukrainy, powinni posiadać umiejętność języka polskiego, jeśli chcą pracować jako lekarze w Polsce. Niemniej jednak, formalnie nie są oni zobowiązani do spełniania tego wymogu. Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że przy wydawaniu warunkowego prawa do wykonywania zawodu lekarza nie ma takiego wymogu.

Szef Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski przyznał w styczniu w rozmowie z PAP, że kwestia znajomości języka polskiego przez pracujących w Polsce lekarzy z Ukrainy to od dawna „oś sporu między NRL a ministerstwem zdrowia”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version