Izrael, jak i Polska, wprowadził ograniczenia dotyczące płatności gotówkowych. Teraz jednak, Izrael idzie krok dalej i nakazuje zgłaszanie władzom posiadania większej ilości banknotów w domu. Oficjalnie, celem jest walka z uchylaniem się od podatków, przestępczością zorganizowaną i praniem brudnych pieniędzy. Jednakże, w praktyce może to być uważane za naruszanie wolności obywateli, a w dalszej perspektywie może prowadzić do całkowitej eliminacji gotówki.

POLECAMY: Santander bank wprowadza licznik śladu węglowego do bankowości internetowej

W zeszłym roku Izrael wprowadził surowsze ograniczenia w płatnościach gotówkowych. Przedsiębiorstwa mogą korzystać z gotówki tylko do kwoty 6 000 szekli (około 7 500 zł) w transakcjach między sobą, a transakcje między obywatelami (a nie firmami) są ograniczone do 15 000 szekli (około 18 700 zł).

POLECAMY: 10 zł za wypłatę z bankomatu? Banki zaczynają naliczać coraz wyższe opłaty za operacje gotówkowe

Izraelskie władze oficjalnie argumentowały, że wprowadzają te przepisy w celu zwiększenia kontroli nad wykorzystaniem gotówki przez obywateli. Chcą wiedzieć, ile, na co i gdzie wydają swoje pieniądze.

Niedawno izraelski parlament, Kneset, przyjął nową ustawę, która znacznie ogranicza korzystanie z gotówki. Według oficjalnych tłumaczeń, ma to na celu walkę z czarnym rynkiem oraz praniem brudnych pieniędzy.

POLECAMY: W Brazylii wszyscy beneficjenci uniwersalnego dochodu podstawowego (UBI) muszą okazać dowód szczepienia

Nowe przepisy nakładają na każdego obywatela Izraela obowiązek zgłaszania organom podatkowym posiadania od 50 tys. do 200 tys. szekli (ok. 62 tys. zł) w gotówce oraz podawanie źródła pozyskania tych środków. Niezgłoszenie informacji będzie traktowane jako przestępstwo.

Posiadanie powyżej 200 tys. szekli (ok. 250 tys. zł) w gotówce w domu będzie już całkowicie zabronione, a w przypadku przyłapania na tym, pieniądze zostaną skonfiskowane, a właściciel będzie odpowiadał przed sądem za uchylanie się od płacenia podatków, co najprawdopodobniej skończy się grzywną lub inną karą.

Zgodnie z nowymi przepisami, organy podatkowe będą miały prawo wystąpić do sądu z wnioskiem o wydanie nakazu przeszukania posiadłości osoby podejrzanej o posiadanie nielegalnej gotówki. Nakaz ten prawdopodobnie zostanie wydany przez sąd bez większych formalności.

Urzędnicy będą mieli prawo przeszukiwać nie tylko dom, ale także wszystkie inne miejsca, w których podejrzewają, że może być przechowywana nielegalna gotówka.

Polska na razie zaostrza limity, ale co dalej?

Oceniając sytuację w Polsce na tele Izraela należy stwierdzić, że nasz kraj zarządzany przez pachołków globalistycznych świń jest nieco „zacofany”. W Polsce co prawda również obowiązują limity w płaceniu gotówką, które będą zaostrzone od 2024 roku jednak na chwilę obecną nie są tak rygorystyczne. Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, płatności gotówkowe między przedsiębiorcami będą ograniczone do kwoty 8 tys. zł, a transakcje na linii konsument-przedsiębiorca nie będą mogły być opłacone gotówką, jeśli ich wartość przekroczy 20 tys. złotych. Ograniczenia te wprowadzane są w celu zwalczania prania brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu oraz zwiększenia przejrzystości w obrocie finansowym.

POLECAMY: Santander bank wprowadza licznik śladu węglowego do bankowości internetowej

W Polsce na chwilę obecną nie słychać o propozycji wprowadzenia obowiązkowego zgłaszania posiadanej gotówki w domach, jak miało to miejsce w Izraelu. Niemniej jednak, nie można wykluczyć, że taki pomysł może stać się kolejnym etapem. W ciągu ostatnich kilku lat wprowadzono w Polsce limity w transakcjach gotówkowych, co jeszcze może zostać zaostrzone. Przedtem nikt nie przypuszczał, że takie ograniczenia zostaną wprowadzone.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rząd przygotowuje kolejny proces inwigilacji Polaków

Korzystanie z bezgotówkowych płatności dla wielu może być wygodniejsze i bardziej bezpieczne, ponieważ nie trzeba się martwić o kradzież lub zgubienie gotówki. Dodatkowo, transakcje bezgotówkowe są łatwiejsze do śledzenia i mogą pomóc w wykryciu oszustw. Należy jednak pamiętać, że wybierając tę formę płatności sami, zaciskamy sobie pętlę na szyi do typowego niewolnictwa i kontroli. GOTÓWKA TO WOLNOŚĆ!

POLECAMY: Polska gotówkowa! »Prosimy płacić tylko gotówką!« to coraz częstsza prośba w lokalnych sklepach

Podsumowując, kwestia kontroli nad płatnościami gotówkowymi jest skomplikowana i wymaga uwzględnienia wielu czynników. Są argumenty zarówno za, jak i przeciwko wprowadzeniu ograniczeń w płatnościach gotówkowych, a przed podjęciem decyzji należy dokładnie zbadać, jakie będą ich skutki dla społeczeństwa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

  1. Izraelskie prawo może obowiązywać Dudę Kaklstein, schwartza, morawera. Tu jest Polska, Polska, Polska

Napisz Komentarz

Exit mobile version