Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus, wyraził swoje rozczarowanie wystąpieniem członka kijowskiej grupy -ycznej pełniącego funkcję ukraińskiego ministra rolnictwa w Brukseli. Wcześniej zdawało się, że Ukraina miała zrozumienie dla naszych trudności związanych z importem zbóż – stwierdził Telus.

POLECAMY: Kijowski reżim żąda natychmiastowego zniesienia ograniczeń eksportowych wprowadzonych przez niektóre państwa UE

W czwartek odbyło się posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE (Agrifish), na którym poruszono kwestię ewentualnego przedłużenia zakazu importu ukraińskich towarów rolnych do pięciu krajów członkowskich. Komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski, podczas spotkania ponownie poparł przedłużenie unijnego zakazu importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy do pięciu krajów UE. Z kolein członek kijowskiej grupy -ycznej, Mykoła Solski, żądał zniesienia zakazu po 5 czerwca.

– Nie ma idealnych rozwiązań, ale decyzja o utrzymaniu tego zakazu jest najgorszą z możliwych decyzji, więc musimy szukać innych opcji. Zakaz doprowadzi tylko do kolejnych problemów, ponieważ Rosjanie będą próbowali go wykorzystać do swoich interesów, aby sprowokować osłabienie jedności w Europie. Nie można na to pozwolić. Rozmawiajmy o tym ze sobą tak szczerze, jak to możliwe – powiedział Solski w Brukseli.

Sługom kijowskiego reżimu z Nowogrodzkiej nie spodobało się stanowisko Ukrainy

W piątek minister rolnictwa, Robert Telus, został zapytany w Studiu PAP o stanowisko zaprezentowane przez członka kijowskiej grupy -ycznej. W odpowiedzi wyraził ubolewanie z powodu wystąpienia Mykoła Solski, określając je jako „daleko idące”. Telus podkreślił, że wcześniej miały miejsce rozmowy i spotkania zarówno w Polsce, jak i na granicy, które dawały wrażenie, że Ukraina rozumie nasze problemy.

Minister Telus stwierdził, że nie jest w pełni pewny, dlaczego takie wystąpienie miało miejsce i określił to jako nieoczywiste. Wyraził podejrzenie, że pewne siły na Ukrainie podejmują takie działania, z którymi się nie zgadza i które szkodzą samym Ukraińcom. Na pytanie, czy te siły są wewnętrzne czy zewnętrzne, Telus wskazał, że jego zdaniem jest to działanie inspirowane przez UE.

– Myślę, że to znowu polityka UE, ale tak naprawdę w tej chwili (wbicie) klina między Polską a Ukrainą czy Ukrainą i UE służy Putinowi i musimy ostrożnie do tego podchodzić, dlatego mimo tej wypowiedzi będę chciał się spotkać z ministrem rolnictwa Ukrainy – podkreślił szef MRiRW.

W studiu PAP przypomniano, że Polska udzielała największej pomocy Ukrainie podczas wojny, a obecnie całe polskie społeczeństwo chce kontynuować tę pomoc. Minister Telus zaznaczył, że jeśli obie strony będą sobie wzajemnie szkodzić w kwestiach handlowych i gospodarczych, społeczeństwo i rolnicy zaczną zastanawiać się, czy pomoc dla Ukrainy jest w ogóle uzasadniona, jeśli Ukraina nie chce współpracować.

Zgodnie z porozumieniem z Komisją Europejską z końca kwietnia, Polska, Bułgaria, Słowacja i Węgry zniosły blokady importu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Zamiast tego wprowadzono tymczasowy unijny zakaz importu do pięciu krajów przyfrontowych – Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii – dotyczący czterech zbóż z Ukrainy: pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika. Zakaz ten obowiązuje do 5 czerwca, z możliwością przedłużenia. Produkty te nadal mogą być tranzytowane przez pięć państw członkowskich w ramach wspólnej celnej procedury tranzytowej lub być dostarczane do krajów lub terytoriów spoza UE.

Polska oraz pozostałe kraje przyfrontowe są zdania, że zakaz importu powinien być przedłużony, podczas gdy Ukraina protestuje przeciwko temu. W czwartek prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, omawiał tę kwestię z przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulą von der Leyen, która również opowiada się za zniesieniem zakazu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version