Polscy rezerwiści są zobligowani do pokrywania kosztów transportu na szkolenie do wyznaczonej jednostki wojskowej z własnych środków. Taka sytuacja ma miejsce z powodu istniejącej luki w ustawie „O obronie ojczyzny”. Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) zabrało głos w tej skandalicznej sprawie.

Major rezerwy z Podkarpacia otrzymał wezwanie na tygodniowe ćwiczenia w Centrum Szkolenia Łączności w Zegrzu, które znajduje się 400 kilometrów od jego miejsca zamieszkania. W dokumencie nie było jednak zawartej informacji dotyczącej pokrycia kosztów dojazdu do jednostki. W związku z tym, mężczyzna podjął działania w celu wyjaśnienia tej kwestii. Skontaktował się z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Jaśle oraz wysłał zapytanie w tej sprawie do jednostki w Zegrzu.

POLECAMY: Policja i SOP jako opcje służby zastępczej zamiast wojska – decyzja MON

Odkryło się, że rezerwiści muszą teraz opłacać koszty dojazdu na szkolenie z własnej kieszeni. Zgodnie z regulacjami z 1967 roku przewidywano zwrot tych kosztów, jednak w nowej ustawie „O obronie ojczyzny” ta możliwość została pominięta.

W liście, który został zacytowany przez RMF FM, pan Andrzej przyznał, że nie chce unikać swoich obowiązków wobec ojczyzny, ale czuje pewne niezrozumienie w tej sprawie. Dodał również, że nie wybiera się na szkolenie dla własnej przyjemności i że mogło być gorzej, gdyby został skierowany do Szczecina, gdzie koszty podróży byłyby jeszcze wyższe.

MON wyjaśnia i zapowiada zmiany

W rozmowie z rozgłośnią Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) ogłosiło plan zmiany przepisów. Nowelizacja ustawy ma na celu umożliwienie zwrotu kosztów podróży rezerwistom.

Z oświadczenia Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji wynika, że decyzja została podjęta z myślą o dobru powoływanych żołnierzy pasywnej rezerwy. Resort obrony rozpoczął prace legislacyjne mające na celu wprowadzenie zmian w regulacjach ustawy „O obronie Ojczyzny”.

Instytucje wojskowe podkreślają, że zmiany w przepisach powinny być skoncentrowane przede wszystkim na korzyściach dla polskich Sił Zbrojnych. Jednym z ich priorytetów jest dbanie o wizerunek Wojska Polskiego oraz zapewnienie efektywności szkoleń dla rezerwistów.

Obecnie nie są dostępne szczegółowe informacje dotyczące konkretnych rozwiązań przygotowywanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej (MON).

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version