Według raportu PKO BP, obcokrajowcy, w szczególności Ukraińcy i Niemcy, coraz częściej nabywają mieszkania w Polsce.

POLECAMY: Projekt ustawy „Bezpieczny kredyt 2 proc.” przewiduje, że Polacy dopłacą do kredytów Ukraińcom

Ekonomiści z Departamentu Analiz Ekonomicznych PKO BP zauważyli znaczny wzrost zakupów nieruchomości w Polsce przez cudzoziemców w 2022 roku. Przede wszystkim jest to zauważalne w przypadku Ukraińców i Niemców, którzy od dłuższego czasu są liderami na tym rynku. Dodatkowo, Szwedzi, Luksemburczycy i Cypryjczycy również wykazali wyraźne zwiększenie swojej aktywności nabywczej.

POLECAMY: Rekordowa liczba Ukraińców i Białorusinów otrzymała w 2022 roku polskie obywatelstwo

Według szacunków analityków PKO BP, w 2022 roku obcokrajowcy byli zaangażowani jako kupujący w nawet co siódmym przypadku transakcji dotyczących nieruchomości mieszkalnych. W porównaniu z rokiem poprzednim, gdzie udział obcokrajowców w tego typu transakcjach wynosił co dwudziesty przypadek, jest to znaczny wzrost.

Autorzy raportu podkreślają, że wiele transakcji zakupu mieszkań przez obcokrajowców w 2022 roku miało charakter inwestycyjny, z zamiarem wynajmu lub odsprzedaży z zyskiem w przyszłości. Według przedstawionej tabeli, obywatele Ukrainy dokonali ponad 7 tysięcy zakupów nieruchomości w Polsce, podczas gdy Niemcy nabyli nieco mniej niż 6 tysięcy mieszkań. Trzecie miejsce zajęli Białorusini, którzy zakupili około 1,5 tysiąca mieszkań.

Raport zaznacza, że polski rynek mieszkaniowy jest atrakcyjny dla zagranicznych inwestorów, przede wszystkim ze względu na wysoką stopę zwrotu z inwestycji oraz relatywnie niskie opodatkowanie dochodów z wynajmu. Istotny czynnik stanowi również ciągły napływ imigrantów.

Dodatkowo, zakupy nieruchomości w Polsce przez obcokrajowców odpowiadają na potrzeby mieszkaniowe imigrantów, którzy decydują się pozostać w kraju na dłużej. Szczególnie dotyczy to Ukraińców i Białorusinów. Ukraińcy od dwóch lat są najbardziej aktywną grupą kupującą na polskim rynku nieruchomości, wyprzedzając stopniowo Niemców, których udział w liczbie transakcji dokonywanych przez obcokrajowców systematycznie maleje.

Obcokrajowcy od lat najchętniej nabywają mieszkania w Warszawie, gdzie w 2022 roku dokonali ponad 3600 transakcji. Drugie miejsce pod względem liczby zakupów przez cudzoziemców na 1000 mieszkań zajmuje Wrocław, gdzie również odnotowuje się dynamiczny wzrost inwestycji obcokrajowców (ponad 3500 transakcji). Kraków zajmuje trzecie miejsce, z około 3400 zakupionymi mieszkaniami.

Raport wskazuje również na duży potencjał popytowy ze strony uchodźców z Ukrainy, którzy mogą w przyszłości zdecydować się zamieszkać na stałe w Polsce. Przeprowadzone badania ankietowe przez NBP wskazują, że większość przedwojennych imigrantów z Ukrainy preferuje samodzielny najem mieszkania jako podstawową formę zakwaterowania, a około 10% posiada własne mieszkanie.

Według danych portalu Interia.pl, Ukraińcy stanowią ponad 40% zagranicznych nabywców nieruchomości w Polsce. W okresie od 1 stycznia do 14 listopada 2022 roku cudzoziemcy nabyli w Polsce dokładnie 9900 mieszkań, z czego 4275 zostało zakupionych przez Ukraińców (4202 przez osoby fizyczne i 73 przez osoby prawne), co stanowi prawie 45% wszystkich transakcji dokonanych przez obcokrajowców nad Wisłą w 2022 roku.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version