Eksperci wyrażają zaniepokojenie związane z mutacjami wirusa ptasiej grypy. Obecnie wirus H5N1 nie stanowi zbyt dużego zagrożenia dla ludzi, ale istnieje ryzyko, że mutuje, a nawet niewielkie zmiany w wirusie mogą zmienić tę sytuację. Wirus H5N1 jest odpowiedzialny za szerzenie się epidemii ptasiej grypy na całym świecie i zdaje się szybko ewoluować. Na ten moment eksperci zalecają szczepienie drobiu.
POLECAMY: Szczepienie przeciwko HPV. Rodzicu bądź świadomy, jakie ryzyko niesie podanie dziecku tego preparatu
Wirus ptasiej grypy H5N1, który pojawił się w 1996 roku, jest głównym powodem sezonowych wybuchów epizootii. Ekspert Richard Webby, dyrektor Centrum Badań nad Ptasią Patologią Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jednak zauważa, że „coś się stało” w połowie 2021 roku, a wirus stał się znacznie bardziej zakaźny.
Webby dodaje, że wirus nie jest statyczny, lecz ewoluuje. Jego badania, opublikowane w czasopiśmie „Nature Communications”, pokazują, że wirus szybko ewoluował, rozprzestrzeniając się z Europy również do Ameryki Północnej.
Podkreślając nadal niskie ryzyko dla ludzi, Richard Webby twierdzi, że istnieje większe ryzyko, że wirus przypadkowo nabywa cechy genetyczne, które mogą być już groźne dla ludzi. Chociaż przypadki zarażenia ludzi po bliskim kontakcie z zakażonymi ptakami są rzadkie, wirus coraz częściej zaraża ssaki, co jest niepokojącym zjawiskiem.
Przykładem tego jest Chile, gdzie od początku 2023 roku prawie 9 000 morskich ssaków, takich jak lwy morskie, pingwiny, wydry, morświny i delfiny, zmarło na ptasią grypę na północnym wybrzeżu kraju. Większość z tych zwierząt prawdopodobnie zaraziła się wirusem poprzez spożycie zakażonych ptaków.
Przenoszenie wirusa na ssaki powinno być ściśle monitorowane – oznajmił już w lutym dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus. Obecnie jednym ze sposobów zmniejszenia liczby przypadków ptasiej grypy i ograniczenia ryzyka dla ludzi jest szczepienie drobiu. Niektóre kraje, takie jak Chiny, Egipt i Wietnam, już przeprowadziły takie programy szczepień.
W kwietniu Stany Zjednoczone rozpoczęły testowanie kilku potencjalnych szczepionek dla ptaków. Francja niedawno ogłosiła, że planuje rozpocząć szczepienie drobiu jeszcze w tym roku jesienią. Jednak na razie nie zaleca się podobnych szczepień dla ludzi…
Źródło: Le Figaro