Fabryka porcelany Krzysztof z Wałbrzycha, istniejąca przez blisko 200 lat, niestety zamyka swoje podwoje na zawsze. Firma ogłosiła rozpoczęcie ogromnej wyprzedaży pozostałych zapasów. Jest to jedna z ostatnich szans, aby zwiedzić słynne budynki tej fabryki.

POLECAMY: To państwowy koncern zabił fabrykę porcelany Krzysztof w Wałbrzychu

Po prawie 200 latach działalności, wałbrzyska fabryka porcelany Krzysztof niestety zamyka swoje podwoje. Przyczyną upadku tej dolnośląskiej manufaktury była drastyczna podwyżka cen gazu, niezbędnego do ogrzewania pieców używanych do wypalania ceramiki. Firma od dłuższego czasu borykała się z różnymi problemami, jednak teraz nie ma już żadnych wątpliwości. Fabryka, która przetrwała dwie wojny światowe oraz zmianę ustroju w Polsce, nie była w stanie sprostać kryzysowi energetycznemu wywołanemu przez wojnę na Ukrainie spowodowaną przez Rosję. Jest to smutny koniec dla tej długowiecznej i zasłużonej instytucji przemysłowej.

POLECAMY: Wałbrzyska fabryka »Porcelana Krzysztof« zwalnia ludzi. Czy to koniec wałbrzyskiej porcelany?

Fabryka Porcelany Krzysztof to najstarszy polski zakład produkujący porcelanę, którego historia sięga jeszcze dalej niż rok 1831, kiedy to został założony w Wałbrzychu przez Carla Kristera. Początkowo nosiła nazwę Krister Porzellan Manufaktur, a później funkcjonowała pod marką Porcelana Krzysztof znaną również jako Wawel. W ostatnim okresie zmieniła nazwę na Kristoff.

Produkty marki Fabryka Porcelany Krzysztof zdobyły sobie popularność nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Ich wyroby cieszyły się powodzeniem na dworach królewskich w Szwecji i Wielkiej Brytanii, a nawet znalazły swoje miejsce w Białym Domu podczas kadencji prezydenta Baracka Obamy. Porcelana z Wałbrzycha zagościła również w wielu filmach i serialach, takich jak „07 zgłoś się”, „Hotel Europa” czy „Mroczne materie”.

Fabryka z Wałbrzycha prowadziła współpracę z renomowanymi artystami i projektantami, którzy wpływali na rozwój i kreację ich produktów. Wśród tych osób znajdują się Lubomir Tomaszewski, Danuta Duszniak, Hanna Orthwein, Henryk Jędrasik, Ania Kuczyńska, Alicja Patanowska, Maria Jeglińska oraz Tymek Jezierski. Dzięki temu współdziałaniu marka osiągnęła wysoki poziom artystyczny i wzorniczy, zdobywając uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.

Firma Fabryka Porcelany Krzysztof ogłosiła w styczniu 2023 roku rozpoczęcie procesu likwidacji. Sytuacja firmy nie dawała nadziei na poprawę, szczególnie ze względu na trudności z zaopatrzeniem w gaz. Dyrektorka zarządzająca fabryką, Agnieszka Palus, wyjaśniła w rozmowie z TVN24, że podjęcie decyzji o likwidacji było spowodowane niezwykle wysokim wzrostem cen gazu, sięgającym nawet 900 procent w 2022 roku. Dodatkowo, nie było optymistycznych prognoz co do stabilizacji cen w 2023 roku.

Teraz jest już pewne, że wałbrzyska fabryka porcelany Krzysztof, istniejąca blisko dwa stulecia, zostanie zlikwidowana. Potwierdza to również zapowiedziana wielka wyprzedaż. Dotychczas sprzedaż odbywała się w sklepie fabrycznym oraz przez internet. Ostateczna wyprzedaż na głównym placu fabryki stanowi ostatnią szansę na zdobycie porcelanowych perełek oraz okazję do ostatniej wizyty w wałbrzyskich zakładach.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version