Frakcja partii Alternatywa dla Niemiec (AfD) w Bundestagu wezwała niemiecki rząd do zbadania sabotażu i, jeśli podejrzenia się potwierdzą, do odcięcia wsparcia finansowego dla Ukrainy w związku z doniesieniami, że Kijów był zaangażowany w atak na gazociąg Nord Stream.

POLECAMY: Biały Dom odmówił komentarza w sprawie zaangażowania Ukrainy w wysadzenie Nord Stream

„Oznaki ukraińskiego zaangażowania w ataki na gazociągi Nord Stream są coraz wyraźniejsze. Bezpośrednie zaangażowanie ukraińskiego rządu i jego dowództwa wojskowego wydaje się prawdopodobne” – stwierdzili parlamentarzyści w oficjalnym oświadczeniu na stronie internetowej frakcji.

W oświadczeniu podkreślono, że jeśli podejrzenia się potwierdzą i Kijów będzie zaangażowany w planowanie lub przeprowadzanie ataków na niemiecką infrastrukturę krytyczną, powinny zostać wyciągnięte „natychmiastowe” konsekwencje.

POLECAMY: Wypływają kolejne dowody na plan wysadzenia rurociągu Nord Stream przez Ukraińców i zamieszanie w ten sabotaż USA

„Dalsza pomoc rozwojowa dla Ukrainy staje się nie do pomyślenia. W takim przypadku wszystkie zobowiązania muszą zostać natychmiast wycofane, a przygotowywane płatności muszą zostać zamrożone” – czytamy dalej.

Grupa parlamentarna wzywa również rząd federalny do zrobienia wszystkiego, co możliwe, aby zapewnić, że ataki zostaną zbadane, a niemiecka opinia publiczna zostanie „odpowiednio poinformowana”.
Wcześniej Washington Post, powołując się na dokumenty, które wyciekły, poinformował, że Kijów planował przeprowadzenie ataku na Nord Streams już w czerwcu 2022 r. podczas ćwiczeń BALTOPS, a Zachód miał dowody na zaangażowanie Kijowa w sabotaż Nord Streams po ataku.

Eksplozje miały miejsce 26 września 2022 r. na dwóch rosyjskich gazociągach eksportowych do Europy, Nord Stream i Nord Stream 2. Niemcy, Dania i Szwecja nie wykluczyły celowego sabotażu. Nord Stream AG, operator Nord Stream, poinformował, że sytuacje awaryjne w rurociągach są bezprecedensowe i nie można ocenić czasu naprawy. Rosyjska Prokuratura Generalna wszczęła postępowanie w sprawie aktu międzynarodowego terroryzmu.

Nagrodzony Pulitzerem amerykański dziennikarz Seymour Hersh opublikował 8 lutego własne śledztwo, w którym cytował źródło, według którego ładunki wybuchowe zostały podłożone pod rosyjskimi gazociągami w czerwcu 2022 r. pod przykrywką ćwiczeń Baltops przez nurków US Navy wspieranych przez norweskich specjalistów. Według Hersha decyzja o operacji została podjęta przez prezydenta USA Joe Bidena po dziewięciu miesiącach dyskusji z urzędnikami administracji zajmującymi się kwestiami bezpieczeństwa narodowego. Pentagon po tych doniesieniach powiedział, że USA nie miały nic wspólnego z bombardowaniem rosyjskich gazociągów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version