Według najnowszego badania przedstawionego przez Rzeczpospolitą, Polacy zmieniają swoje podejście zarówno do Ukrainy, jak i do samych Ukraińców. Respondenci zauważają tendencję do „nadmiernych oczekiwań” ze strony Ukraińców oraz wyrażają dezaprobatę wobec rozległych świadczeń socjalnych, jakie zostały im przyznane bezpodstawnie przez polityków.

POLECAMY: Szefernaker o wydatkach na Ukraińców w Polsce. Padano konkretne kwoty jednak »rząd« nie wie ile pieniędzy cwaniacy wyłudzili

W poniedziałek dziennik Rzeczpospolita donosi, że trzeci raport na temat zmieniającego się podejścia Polaków do Ukrainy i Ukraińców został opublikowany. Badanie przeprowadzili eksperci z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie. Poprzednie sondaże miały miejsce w kwietniu 2022 roku, styczniu 2023 roku, a teraz na przełomie maja i czerwca bieżącego roku. Wyniki badania wskazują, że odsetek osób przekonanych o konieczności udzielenia pomocy Ukrainie w czasie konfliktu z Rosją spadł z 62 do 42 procent w zaledwie pięć miesięcy. Jednocześnie coraz większa liczba respondentów wyraża umiarkowany poparcie, zwiększając odsetek z 45 do 56 procent.

POLECAMY: Ukraińcy oburzeni, żądaniem Polski w zakresie zwrotu wyłudzonych świadczeń socjalnych

Obecnie, według najnowszego badania, coraz mniej Polaków jednoznacznie pozytywnie ocenia pomoc udzielaną przez Polskę Ukrainie. Obecny odsetek wynosi 35 procent w porównaniu do 47 procent zanotowanych w styczniu. Z drugiej strony, liczba osób negatywnie oceniających pomoc dwukrotnie się zwiększyła, wzrastając z 5 do 10 procent.

POLECAMY: Polacy zauważają, że Ukraińcy są obecnie w Polsce traktowani lepiej niż Polak

„Dwa razy więcej ankietowanych niż rok wcześniej jest przeciwnych dodatkowemu wsparciu. Zaledwie 10 proc. jest 'za’ – kiedy w styczniu tego roku takich osób było aż 21 proc. Najwięcej głosów przychylnych jest tylko wsparciu dyplomatycznemu (aż 72 proc. i to najwyższy wskaźnik od początku wojny)” – podkreśla Rzeczpospolita.

POLECAMY: Manifestacje Ukraińców w Polsce. Pojawiły się banderowskie okrzyki i pieśń UPA oraz groźby wobec polskich aktywistów. Sprawa została przez nas zgłoszona do prokuratury

Według najnowszego badania, odsetek osób zdecydowanie popierających pomoc udzielaną „uchodźcom” z Ukrainy znacząco spadł z 49 do 28 procent. Natomiast odsetek osób wyrażających umiarkowane poparcie, odpowiadających „raczej tak”, wzrósł z 38 do 50 procent.

POLECAMY: Kolejna 'teoria spiskowa’ staje się faktem. Cwaniacy z Ukrainy będą mogli występować o przyznanie stałego pobyt w Polsce

Połowa Polaków jest przeciwna przyjmowaniu „uchodźców” z Ukrainy. Rośnie też grupa tych, którzy chcą, by Ukraińcy wrócili do swojego kraju po zakończeniu wojny. „Dziś tylko 21 proc. badanych jest za tym, by pozwolić im osiedlić się u nas (pięć miesięcy temu taką opinię wyrażało aż 37 proc.)” – wskazuje Rz.

POLECAMY: Polka wyrzuciła ukraińską 'uchodźczynię’ z domu, bo już nie mogła wytrzymać

Wyniki badania wyraźnie wskazują, że ankietowani negatywnie oceniają przywileje socjalne dla Ukraińców. Aż 60 procent badanych odpowiedziało negatywnie na pytanie o wyrównanie dostępu do świadczeń, które są dostępne dla Polaków (w porównaniu do 47 procent wcześniej), podczas gdy jedynie 18 procent było za takim wyrównaniem.

POLECAMY: Cwaniacy z Ukrainy na potęgę wyłudzają świadczenia w Polsce. Prezydent Przemyśla: Nie mamy instrumentów, aby temu zapobiec

Respondenci również negatywnie oceniają bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie dla Ukraińców, finansowane z budżetu państwa. Przeciwnych temu jest już 49 procent (w porównaniu do 20 procent wcześniej), a liczba osób popierających takie świadczenia spadła z 50 do 23 procent. Ponadto, niechętnie finansujemy również świadczenie w wysokości 300 złotych.

POLECAMY: Ile Polacy zapłacili za integrację społeczną »gości« Morawieckiego w Polsce?

Aż 85 procent respondentów przyznało, że ich nastawienie do Ukraińców pogorszyło się w ostatnim czasie. Dr Robert Staniszewski z Uniwersytetu Warszawskiego, który jest odpowiedzialny za projekt badawczy, podkreśla, że wielowymiarowa analiza wyników jednoznacznie wskazuje, że głównym powodem zmiany nastawienia Polaków do „uchodźców” z Ukrainy jest ich postawa roszczeniowa, której nie akceptujemy.

POLECAMY: Polacy nie chcą wynajmować już mieszkań Ukraińcom – wynika z raportu Amnesty International

Aż 39,4 procent badanych, którzy zmienili swoje nastawienie do Ukraińców przebywających w Polsce, wskazało postawę roszczeniową jako główny czynnik. Respondenci przywołują sformułowania takie jak „wszystko im się należy” lub „wszystko należy się za darmo”.

POLECAMY: Mieszkańcy Krasnegostawu żyją w strachu z powodu okupacji miasta przez ukraińskich „uchodźców”

Polacy również zwracają uwagę na „inną kulturę” Ukraińców, co zostało wskazane przez 50 procent ankietowanych.

POLECAMY: Polskę niedługo może zlać kolejna fala ukraińskich „uchodźców”. Tym razem z powodu wzrostu cen energii i wody

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version