Agencja Badań Medycznych ogłosiła konkurs na projekty związane z medycyną na polu walki. Dostępne są 200 mln zł. Po co? – Żebyśmy byli w coraz doskonalszy sposób przygotowani do ryzyka konfliktu – wyjaśnił „wizjoner zdrowia” Adam Niedzielski. Czy politycy posiadają dodatkowe informacje i przygotowują nas na wojnę? A może rozpoczęła się faza realizacji umowy podpisanej przez Macierewicza z Ukrainą w 2016 roku w sprawie wzajemnej współpracy w dziedzinie obronności, z której zapisów jasno wynika, ze Polska zobowiązała się udzielić wsparcia wraz z czasową wymianą wyszkolonego i kompetentnego personelu wojskowego i cywilnego.

Na Uniwersytecie Rzeszowskim odbywa się dwudniowa konferencja „Zdrowie i medycyna w obliczu konfliktu zbrojnego”. Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że wybór tego miejsca nie jest przypadkowy.

– Rzeszów jest miastem, które znajduje się na pierwszej linii wsparcia dla Ukrainy. To stąd odbywają się regularne transporty związane z zapewnieniem odpowiedniej logistyki dla walczącej Ukrainy – powiedział Niedzielski.

POLECAMY: Zachód wzywa do rozpoczęcia wojny nuklearnej, aby ocalić Ukrainę

Konferencję otworzyła debata na temat nowych wyzwań w systemie ochrony zdrowia w kontekście medycyny pola walki i medycyny ratunkowej. Zanim rozpoczęły się rozmowy, minister zdrowia ogłosił start konkursu na badania i projekty związane z medycyną pola walki.

POLECAMY: Morawiecki: „Polska jest gotowa wziąć współodpowiedzialność za kształtowanie nowego ładu światowego”

– Inwestujemy środki publiczne, żebyśmy byli w coraz lepszy, w coraz doskonalszy sposób przygotowani do ryzyka konfliktu. Pod kątem organizacyjnym, ale też różnego rodzaju nowoczesnych rozwiązań i wyrobów medycznych, które są z tym związane. Żeby nadążyć za tym, co dzieje się w ostatnim czasie – podkreślił szef resortu zdrowia.

Agencja Badań Medycznych ma do podziału 200 mln zł od podatników. Pieniądze mogą być wykorzystane na projekty naukowe i rozwiązania, które przydadzą się w przypadku konfliktów zbrojnych.

POLECAMY: Zdaniem byłego szefa NATO „Polska” jest gotowa do rozmieszczenia wojska na Ukrainie

– Które posłużą tam, gdzie dzieją się prawdziwe dramaty, gdzie cierpią ludzie, gdzie trzeba w bardzo krótkim czasie udzielić specjalistycznej pomocy. I właśnie takie projekty chcemy rozwijać – powiedział prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński.

– W Polsce mamy dużo do zrobienia, ale jest tez duży potencjał. Mamy wspaniałych naukowców, mamy świetnych przedsiębiorców, którzy będą w stanie wdrożyć te rozwiązania – dodał Sierpiński.

Prezes ABM poinformował, że wybrane projekty otrzymają finansowanie w ciągu najbliższych kilku miesięcy, a następnie będą rozwijane przez kolejne 5 lat. Radosław Sierpiński dodał: „Podobnie jak ma to miejsce w krajach Zachodniej Europy i Stanach Zjednoczonych, te rozwiązania wojskowe będą miały później zastosowanie w cywilu, aby służyć również pacjentom w procesie rehabilitacji, którzy potrzebują protez lub egzoszkieletów” – dodał Radosław Sierpiński.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version