Prokuratura Krajowa złożyła zażalenie przed sądem administracyjnym w sprawie postanowienia o wstrzymaniu decyzji środowiskowej dotyczącej kopalni w Turowie, co może spowodować zatrzymanie wydobycia.

POLECAMY: Morawiecki: Nie pozwolimy zamknąć kopalni Turów

Przypominamy, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał postanowienie wstrzymujące wykonanie decyzji środowiskowej Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska dotyczącej koncesji na wydobycie węgla w kopalni węgla brunatnego w Turowie po 2026 roku. To praktycznie oznacza, że wydobycie zostanie wstrzymane. Decyzja została podjęta na wniosek różnych organizacji, takich jak Fundacja Greenpeace Polska, oddziały Greenpeace w Czechach i Hamburgu, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, Fundacja Frank Bold z siedzibą w Krakowie, oraz władze niemieckiej Żytawy (Die Große Kreisstadt Zittau).

We wtorek rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej, Łukasz Łapczyński poinformował, że PK złożyła zażalenie na decyzję warszawskiego sądu.

„Kierując zażalenie prokurator podniósł zarzuty naruszenia przepisów postępowania mające istotny wpływ na wynik sprawy” – powiedział prok. Łapczyński. W ocenie prokuratury WSA wstrzymał wykonanie zaskarżonej decyzji GDOŚ „pomimo braku uprawdopodobnienia przesłanek udzielenia ochrony tymczasowej”.

Dodatkowo, Prokuratura Krajowa twierdzi, że sąd nie wyjaśnił wystarczająco, jakie konkretne zdarzenia lub okoliczności spowodują trudne, a nawet nieodwracalne szkody w środowisku oraz nieodwracalne uszczerbki w mieniu.

Rzecznik podkreślił również, że sąd powinien działać w sposób przejrzysty i odpowiednio uzasadnić swoją decyzję, zwłaszcza że rozpatrywana sprawa dotyczy istotnych wydarzeń z perspektywy interesu społecznego, w tym utrzymania zatrudnienia dla kilku tysięcy osób.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin obiecali, że rząd nie dopuści do zamknięcia kopalni w Turowie, podkreślając, że jest to nie tylko atak na rząd, ale również na Polskę.

W piątek minister klimatu Anna Moskwa poinformowała o złożeniu zażalenia przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ) w sprawie postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) dotyczącego Turowa. Natomiast w poniedziałek poinformowano, że PGE GiEK (Grupa PGE – Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna) złożyła zażalenie na to postanowienie dotyczące kopalni Turów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version