Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o aplikacji mObywatel, która została ogłoszona przez jego kancelarię. Nowa ustawa ma na celu wyrównanie statusu dokumentów w aplikacji z tradycyjnymi dokumentami.

POLECAMY: „Uprzejmie donoszę” Nadciągają zmiany w aplikacji mObywatel

Według informacji przekazanych przez kancelarię prezydenta w poniedziałek, ustawa została podpisana 14 czerwca.

Ustawa o aplikacji mObywatel została przyjęta przez posłów 9 marca, po wcześniejszym przygotowaniu przez resort cyfryzacji i przedstawieniu przez rząd. Później Senat zaproponował szereg poprawek do ustawy, które zostały rozpatrzone przez Sejm 26 maja. Posłowie zaakceptowali wówczas poprawki legislacyjne, redakcyjne oraz inne przepisy, w tym przepisy umożliwiające dostęp do legitymacji poselskich i senatorskich oraz kart rowerowych w aplikacji mObywatel.

POLECAMY: mObywatel uchwalony. Czy zmian przepisów posłuży w przyszłości do inwigilacji?

Kancelaria prezydenta, w informacji dotyczącej podpisania ustawy, podkreśliła, że celem nowych przepisów jest kompleksowe uregulowanie funkcjonowania aplikacji mObywatel oraz warunków jej udostępniania i świadczenia usług.

Regulacje zawarte w nowej ustawie o aplikacji mobilnej mObywatel zastąpią dotychczasowe przepisy ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, które obecnie regulują funkcjonowanie tej aplikacji – poinformowała KPRP (Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej).3

„Korzystanie z aplikacji mObywatel, analogicznie jak to ma miejsce obecnie, będzie dobrowolne i bezpłatne. Użytkownik aplikacji będzie mógł zrezygnować z jej korzystania poprzez jej odinstalowanie lub unieważnienie certyfikatu użytkownika aplikacji mObywatel” – zaznaczono w materiale.

POLECAMY: Duda będzie paradował w drogocennym łańcuchu z brylantami?. Zapadał decyzja w sprawie „Klejnotu Rzeczypospolitej”

Ustawa o aplikacji mObywatel ma również na celu dokładne określenie warunków wykorzystywania i uznawania w kraju dokumentów elektronicznych obsługiwanych przez tę aplikację, która pełni funkcję mobilnego dokumentu tożsamości.

Podstawowym dokumentem obsługiwanym przez aplikację będzie „dokument mObywatel”, który automatycznie będzie wydawany użytkownikowi na pięć lat i zawierać będzie dane pobrane z Rejestru Dowodów Osobistych i rejestru PESEL. Na podstawie tego dokumentu będzie można potwierdzić tożsamość osoby.

Przepisy ustawy mają na celu również upowszechnienie korzystania z mLegitymacji przez uczniów i studentów. Ustawa umożliwia jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom zawodowym, zrzeszeniom i związkom sportowym prowadzenie, uruchamianie i zarządzanie swoimi dokumentami elektronicznymi wydanymi dla obywateli.

Jednym z celów ustawy jest także umożliwienie dokonywania płatności w aplikacji mObywatel w ramach usług świadczonych przez podmioty publiczne. Przepisy mają również ułatwić poświadczanie uprawnień osób niepełnosprawnych do ulg i zniżek poprzez mobilną legitymację osoby niepełnosprawnej.

Ustawa przewiduje również udostępnienie mobilnej legitymacji służbowej nauczyciela, mobilnego dokumentu potwierdzającego prawo wykonywania zawodów medycznych oraz prawa jazdy.

Nowa ustawa wprowadza zmiany w ponad 30 ustawach i zasadniczo wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia. Jednak znaczna część przepisów zostanie wdrożona „w terminach określonych w komunikatach ministra właściwego do spraw informatyzacji, określających dzień wdrożenia poszczególnych rozwiązań technicznych” – jak wskazała KPRP w poniedziałkowej informacji.

Obowiązek uznawania dowodu osobistego w formie aplikacji mObywatel przez banki wejdzie w życie 1 września 2023 roku. Elektroniczne dokumenty nie będą można używać do przekraczania granicy ani do wyrobienia nowego dowodu osobistego.

W przyszłości aplikacja mObywatel będzie m.in. wysyłać powiadomienia dotyczące otrzymania zwrotu podatku, dofinansowania z gminy czy decyzji o przyjęciu dziecka do przedszkola. Będzie również informować o zbliżającym się terminie ważności dokumentów, takich jak dowód osobisty i paszport.

Aplikacja mObywatel będzie zintegrowana z różnymi rejestracjami i systemami, takimi jak Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowy Rejestr Sądowy (KRS), Rejestr Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Rejestr Komorników i Notariuszy. Ta integracja pozwoli na łatwiejszy dostęp do informacji i usług związanych z tymi rejestracjami.

W maju liczba pobrań aplikacji mObywatel przekroczyła 10 milionów. Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów ds. cyfryzacji, poinformował, że wraz z wejściem w życie nowej ustawy, pojawi się również nowa wersja aplikacji mObywatel, oznaczona jako mObywatel 2.0. Przewidywane jest, że ta aktualizacja zostanie wprowadzona między czerwcem a lipcem. Nowa wersja aplikacji będzie miała nowe funkcje oraz bardziej przyjazny i nowoczesny wygląd.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version