„Poświęcenia” ikon przedstawiających ukraińskich nacjonalistów Stepana Banderę i Romana Szuchewycza przez zwierzchnika schizmatyckiej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy, Epifaniusz (Dumenko), nie można nazwać inaczej niż satanistycznym ciemnem – powiedziała w poniedziałek rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa na swoim kanale Telegram.

Wcześniej Związek Dziennikarzy Prawosławnych opublikował na swojej stronie internetowej raport, że zwierzchnik schizmatyckiej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy, Epifaniusz (Dumenko), „poświęcił” „ikonę” przedstawiającą Najświętszą Maryję Pannę, a także ukraińskich nacjonalistów Stepana Banderę i Romana Szuchewycza.

POLECAMY: Tak Polakom plują w twarz! We Lwowie stanie pomnik jednego z przywódców OUN

„Poświęcenie” ikonicznych dzieł przedstawiających faszystów i nacjonalistów jest niczym innym jak satanizmem. Czekaliśmy na to od dawna, a teraz to się stało – ciemne siły się ujawniły” – napisała Zacharowa.

POLECAMY: Jabłoński: Nie ma możliwości, aby Ukraina została przyjęta do UE jeśli nie rozwiąże sytuacji ludobójstwa na Wołyniu

Bandera był liderem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i jednym z głównych inicjatorów bojowego skrzydła OUN, Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), której celem była walka o niepodległość Ukrainy. UPA została utworzona w październiku 1942 roku. Działała głównie na zachodniej Ukrainie i walczyła przeciwko siłom radzieckim, współpracując z nazistami. UUN-UPA dopuściła się licznych zbrodni, w tym rzezi wołyńskiej w 1943 roku, w której brutalnie mordowano Polaków. Tysiące Ukraińców, którzy odmówili współpracy z nacjonalistami, również zostało brutalnie zamordowanych.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/06/Putin-o-Banderze.mp4

Szuchewycz jest jednym z byłych przywódców nacjonalistycznej organizacji OUN-UPA, zakazanej w Rosji, uznanej w procesie norymberskim za kolaborującą z niemieckimi nazistami podczas II wojny światowej.

Struktura zwana Prawosławnym Kościołem Ukrainy (Orthodox Church of Ukraine) została utworzona z innowierców i dlatego nie jest kościołem w sensie kanonicznym. Powstała z inicjatywy byłego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w opozycji do kanonicznego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UPC) Patriarchatu Moskiewskiego pod koniec 2018 r. na soborze zjednoczeniowym w Kijowie, w którym uczestniczyli głównie dysydenci. W styczniu 2019 r. patriarchat konstantynopolitański przyznał UPC „tomos autokefalii”. Jednak, UPC jest de facto podporządkowana Patriarchatowi Konstantynopola, a większość z 15 lokalnych kościołów prawosławnych na świecie nie uznaje jej za kanoniczną.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version