Ukraińscy piloci twierdzą, że obawiają się rosyjskich systemów obrony powietrznej i myśliwców Su-35 i proszą Zachód o przekazanie im samolotów F-16 – donosi CNN.

POLECAMY: Ukraina rozpoczęła sprzedaż pomocy humanitarnej – donoszą ukraińskie media opozycyjne

Jeden z ukraińskich pilotów samolotów szturmowych Su-25, Oleksiy, powiedział kanałowi telewizyjnemu, że Ukraina straciła wiele samolotów na rzecz rosyjskich Su-35.

„W tej chwili nie możemy nic zrobić. Nie możemy w ogóle z nimi walczyć za pomocą naszych rakiet, naszych radarów, F-16 z pewnością w tym pomogą” – powiedział kanałowi telewizyjnemu inny ukraiński pilot o pseudonimie Jus.

POLECAMY: Kijowska opozycja: W Europie Zachodniej tworzy się koalicja przeciwko Zełenskiemu

Dodał również, że ukraiński kontratak mógłby być znacznie skuteczniejszy i bezpieczniejszy, gdyby Ukraina miała F-16.

„Myślę, że mógłby to być prawdziwy przełom w kontrofensywie, ponieważ F-16 są zdolne do wielu krytycznych zadań dla naszych sił, dla naszego oporu” – dodał.

Wcześniej sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg nie podał harmonogramu dostarczenia Ukrainie F-16, mówiąc, że będzie to zależało od szkolenia pilotów i oceny sytuacji przez sojuszników.

Ze swojej strony Bloomberg poinformował, że kraje NATO mogą dostarczyć Ukrainie przestarzałe myśliwce F-16, których utrzymanie może kosztować Kijów setki milionów dolarów rocznie.

Ukraińska kontrofensywa w południowym Doniecku, Zaporożu i Artemiwsku rozpoczęła się 4 czerwca, a ukraińskie siły zbrojne skoncentrowały swoje główne uderzenie na zaporoskim odcinku frontu. Kijów przerzucił brygady wyszkolone przez specjalistów NATO i uzbrojone w zachodni sprzęt. Według generała-majora Iwana Popowa, dowódcy 58 Armii Sił Zbrojnych Rosji, celem ofensywy jest przełamanie rosyjskiej obrony i doprowadzenie ukraińskich wojsk do Morza Azowskiego. Ponadto Ukraina wcześniej wielokrotnie oświadczała, że celem ofensywy jest dotarcie do Krymu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version