Według Financial Times, Niemcy wyrażają sprzeciw wobec planów Brukseli dotyczących przejęcia zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego na rzecz odbudowy Ukrainy. Niemieccy urzędnicy ostrzegają, że taki pochopny ruch może stwarzać ryzyko prawne i finansowe.

Komisja Europejska opracowuje plan, który miałby przynieść miliardy euro poprzez przekazanie części wygenerowanych zysków z zamrożonych rosyjskich aktywów i wykorzystanie ich na odbudowę Ukrainy. Niemcy, podobnie jak Europejski Bank Centralny, wyrazili obawy i wezwali do dalszej analizy pomysłu. Niemieckie władze podkreślają, że istnieje wysokie ryzyko prawne związane z taką operacją.

POLECAMY: Szwajcaria sprzeciwiła się utworzeniu grupy ds. sankcji wobec Rosji

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że Rosja powinna ponieść odpowiedzialność za szkody wyrządzone na Ukrainie, ale wykorzystanie rosyjskich funduszy na odbudowę rodzi skomplikowane kwestie finansowe i prawne. Innym powodem sprzeciwu Niemiec jest obawa, że takie działanie stworzyłoby precedens dla innych krajów, w tym Polski, umożliwiając im zgłaszanie roszczeń wobec Niemiec za zniszczenia w czasie II wojny światowej.

POLECAMY: Szwajcaria: Banki nie mają prawa korzystać z zamrożonych rosyjskich aktywów

Podczas spotkania z Komisją Europejską, niemieccy dyplomaci apelowali o ostrożność i konieczność odpowiedzi na istotne pytania przed przedstawieniem formalnej propozycji dotyczącej przejęcia zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego na rzecz Ukrainy.

Według agencji Bloomberg, grupa robocza Unii Europejskiej, która zajmowała się badaniem możliwości wykorzystania zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego, stwierdziła, że nie ma prawnych środków umożliwiających proste skonfiskowanie tych funduszy.

Grupa nie znalazła wiarygodnej drogi prawnej, która pozwoliłaby na skonfiskowanie zamrożonych lub zablokowanych aktywów jedynie na podstawie faktu, że są one objęte sankcjami unijnymi. To oznacza, że proponowane przez Komisję Europejską działania w celu wykorzystania tych aktywów na odbudowę Ukrainy mogą napotkać trudności prawne i ograniczenia.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version