Wysoka temperatura ma wpływ na pracę zarówno w zamkniętych, jak i otwartych przestrzeniach. Kodeks Pracy określa obowiązki pracodawcy w celu zapewnienia komfortu pracownikom w czasie upałów.

POLECAMY: Upał w pracy? Już niedługo przepisy mogą określić maksymalną temperaturę w miejscu pracy

Pracodawca musi zagwarantować bezpłatne, zimne napoje dla swoich pracowników. Kodeks Pracy nakazuje mu „zapewnienie pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednich posiłków i napojów, jeżeli jest to niezbędne ze względów profilaktycznych”.

Dla osób pracujących na otwartej przestrzeni, pracodawca musi dostarczać napoje, gdy temperatura osiągnie 25°C. Natomiast dla miejsc pracy w zamkniętych pomieszczeniach taki obowiązek występuje, gdy temperatura przekracza 28°C.

Najważniejsze jest dostarczanie wody. Pracodawca może na przykład postawić publiczny dystrybutor wody w miejscu pracy lub zapewnić wodę w butelkach.

Skrócenie czasu pracy

Pracodawca ma również możliwość wprowadzenia dodatkowych przerw w pracy podczas upałów lub zezwolenia na wcześniejsze opuszczenie miejsca pracy bez wpływu na wynagrodzenie. Warto jednak zaznaczyć, że jest to jego prawo, a nie obowiązek.

Odmowa pracy

Zgodnie z Kodeksem Pracy, jeśli warunki pracy są niebezpieczne i stwarzają zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika, lub jeśli wykonywana praca może zagrażać innym osobom, pracownik ma prawo przerwać wykonywanie obowiązków i nie kontynuować pracy. Jednocześnie jest obowiązany niezwłocznie powiadomić swojego przełożonego o podjętej decyzji.

Pracownik, który wstrzymuje się od pracy lub oddala się od miejsca zagrożenia, nadal ma prawo do otrzymania wynagrodzenia za ten okres.

Drogi czytelniku przypominamy, że wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, że jest już w sytuacji bez wyjścia.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

☎️ 579-636-527

📧 kontakt@legaartis.pl

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version