Trzynaście osób, w tym pracownicy placówek medycznych takich jak szpitale, stacje pogotowia i przychodnie, oraz przedstawiciel firmy dostarczającej sprzęt medyczny, zostało oskarżonych o manipulację w przetargach dotyczących sprzętu medycznego. Oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

POLECAMY: Polityka Niedzielskiego przynosi efekty. Kryzys szpitali pogłębia się: sytuacja coraz gorsza

Rzecznik Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, prokurator Katarzyna Bylicka, poinformowała w czwartek, że Prokuratura Regionalna we Wrocławiu przekazała akt oskarżenia przeciwko tym trzynastu osobom do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa. Oskarżenia obejmują zarzuty dotyczące zakłócania procedur przetargowych na sprzęt medyczny przeznaczony dla placówek służby zdrowia na terenie kraju.

„Oskarżonym zarzuca się także udzielanie i przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za naruszenie przepisów prawa. Polegało to na wejściu w porozumienie, a następnie uzgadnianie w drodze rozmów osobistych, telefonicznych oraz kontaktu mailowego, istotnych warunków przetargów na zakup ambulansów z wyposażeniem medycznym, urządzeń do mechanicznej kompresji klatki piersiowej, defibrylatorów z modemami do transmisji danych EKG” – powiedział rzecznik.

W akcie oskarżenia, oprócz zarzutów dotyczących manipulacji w przetargach na sprzęt medyczny, oskarżonym również postawiono zarzuty poświadczania nieprawdy w dokumentach oraz składania fałszywych oświadczeń. Wśród oskarżonych znajdują się pracownicy placówek medycznych, takich jak szpitale, stacje pogotowia i przychodnie, oraz przedstawiciel firmy dostarczającej sprzęt medyczny.

„Ustalony w toku śledztwa mechanizm działania sprawców polegał na tym, że jeden z oskarżonych – przedstawiciel znanej firmy dostarczającej sprzęt medyczny dla placówek służby zdrowia, w tym urządzenia do kompresji klatki piersiowej i defibrylatory, posiadając szerokie znajomości wśród osób zajmujących się kwestią przetargów w placówkach medycznych na terenie kraju, wchodził z nimi w nieformalne porozumienie” – powiedziała Bylicka.

Prokurator Katarzyna Bylicka wyjaśniła, że osoby zatrudnione w placówkach medycznych przekazywały informacje o planowanych przetargach przed ich ogłoszeniem. Następnie w porozumieniu z przedstawicielem firmy dostarczającej sprzęt medyczny, opracowywano Specyfikacje Istotnych Warunków Zamówienia w taki sposób, aby sprzęt tej konkretnej firmy spełniał te warunki w największym stopniu.

Za te działania oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version