Państwowa Inspekcja Sanitarna podjęła środki zapobiegawcze w celu zapobieżenia wybuchowi grypy A/H5N1 u ludzi. Właścicieli i opiekunów kotów, u których potwierdzono zakażenie wirusem ptasiej grypy, objęto nadzorem epidemiologicznym – poinformował we wtorek GIS.

POLECAMY: Ogromny pomór kotów w Polsce. Twórcy „Rodziny Simpsonów” kolejny raz przewidzieli przyszłość?

Ostatnio służby weterynaryjne odnotowały wzrost liczby przypadków infekcji kotów domowych, które przebiegały z objawami oddechowo-neurologicznymi i wysoką śmiertelnością. Badania wykazały, że przyczyną zakażenia zwierząt jest wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków A/H5N1.

Państwowa Inspekcja Sanitarna podjęła działania prewencyjne, w tym objęła nadzorem epidemiologicznym właścicieli/opiekunów kotów, u których potwierdzono zakażenie wirusem ptasiej grypy – poinformował GIS we wtorkowym komunikacie.

Jednocześnie zaznaczono, że zakażenie człowieka jest bardzo rzadkie i występuje wyłącznie w wyniku bezpośredniego i długotrwałego kontaktu z chorym ptactwem. Ryzyko zakażenia dotyczy głównie osób zawodowo zajmujących się drobiem i dzikimi ptakami.

W Polsce dotychczas nie odnotowano przypadków zakażenia ludzi wirusem grypy typu A/H5N1 – podkreślił GIS.

Ryzyko przeniesienia zakażenia z chorego kota na człowieka jest minimalne. Pracownicy powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych skontaktują się prewencyjnie z właścicielami padłych kotów, u których potwierdzono zakażenie A/H5N1 – oznajmił GIS.

Sanepid zaleca właścicielom kotów, by unikali bezpośredniego kontaktu z chorym drobiem, padłym dzikim ptactwem i przedmiotami z ptasimi odchodami.

Po powrocie do domu należy natychmiast zabezpieczyć buty przed dostępem kotów, czyścić obuwie i dezynfekować powierzchnię, na której stały buty, jeśli były narażone na zanieczyszczenie ptasimi odchodami.

Zaleca się również częste mycie rąk ciepłą wodą i mydłem, zwłaszcza po powrocie do domu i przed przygotowaniem posiłku.

W przypadku wystąpienia objawów choroby u zwierzęcia domowego należy natychmiast zgłosić je do lekarza weterynarii, a w przypadku pojawienia się niepokojących objawów grypopodobnych należy skonsultować się z lekarzem.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/06/kocia-grupa.mp4
Czy kolejna teoria spiskowa była zaplanowana?

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version