Według ekonomisty Rafała Mundrego, który odwołuje się do danych rządowych, koszty obsługi służbowych limuzyn przypisanych członkom kierownictwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów do końca kwietnia 2023 roku wyniosły prawie połowę kwoty wydanej w całym poprzednim roku.

POLECAMY: Morawiecki rządowym samolotem poleciał na konwencję PiS i nie widzi w tym nic złego

Centrum Informacyjne Rządu (CIR) oraz Centrum Obsługi Administracji Rządowej udostępniło ekonomiście Rafałowi Mundremu dane dotyczące floty samochodowej dostępnej dla najważniejszych osób w rządzie, oraz kosztów z nią związanych. Zgodnie z informacjami udzielonymi przez CIR, członkowie kierownictwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, którzy są łącznie 22 osobami, korzystają z floty transportowej Centrum Obsługi Administracji Rządowej. Jednak w przypadku premiera Mateusza Morawieckiego oraz wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, transport zapewnia Służba Ochrony Państwa.

POLECAMY: Siostra Morawieckiego zatrudniona na fikcyjnym etacie. „Nikt jej w pracy nie widział”

Limuzyny kierownictwa KPRM. Koszty obsługi w górę

Centrum Informacyjne Rządu potwierdziło, że każdemu członkowi kierownictwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przypisany jest na stałe jeden samochód służbowy. W tym przypadku są to samochody marki Skoda Superb, wyprodukowane w latach 2020-2022. Ekonomista Rafał Mundry uzyskał informacje od Centrum Obsługi Administracji Rządowej dotyczące kosztów obsługi tych pojazdów.

Rafał Mundry wskazał, że w 2022 roku koszty obsługi transportowej kadry kierowniczej KPRM wyniosły około 712 tysięcy złotych netto. Natomiast od stycznia 2023 roku do końca kwietnia ta kwota wyniosła 305 tysięcy złotych. Jeśli podobne wydatki będą kontynuowane w kolejnych miesiącach, to całkowity koszt obsługi rządowych limuzyn w 2023 roku przekroczy 900 tysięcy złotych, co oznacza wzrost o 30 procent w porównaniu do poprzedniego roku.

Budżet KPRM w 2023 roku dziesięciokrotnie wyższy niż w 2016 roku

Zgodnie z przekazanymi informacjami, budżet Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) na rok 2023 wynosi ponad 1,5 miliarda złotych. W porównaniu, w ubiegłym roku, czyli w 2022 roku, budżet KPRM wynosił ponad 830 milionów złotych, a na początku rządów PiS, czyli w 2016 roku, budżet ten był znacznie mniejszy i wynosił zaledwie 147 milionów złotych. Ten znaczny wzrost budżetu KPRM od początku rządów do 2023 roku wskazuje na zwiększenie wydatków na działalność tej instytucji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version