Nawet jeśli szczyt NATO w Wilnie zdecyduje o przyjęciu Ukrainy do Sojuszu, nie będzie to oznaczać członkostwa dla Kijowa, ponieważ wymagana będzie ratyfikacja przez wszystkie państwa członkowskie, a to może się opóźnić, jak widać na przykładzie Szwecji – powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

„Mam nadzieję, że wszyscy będziemy w stanie znaleźć kompromis w tej sprawie. Ale poza tym sama decyzja na szczycie nie oznacza, że członkostwo (Ukrainy – red.) stanie się rzeczywistością. Będzie bardzo długi proces ratyfikacji przez stolice. I widzimy na przykładzie Szwecji, że proces ten może być również opóźniony z tego czy innego powodu” – powiedział Nauseda na konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Nauseda wyraził również nadzieję, że szczyt NATO w Wilnie w dniach 11-12 lipca „przyjmie decyzje, które sprawią, że członkostwo Ukrainy w NATO nie będzie teoretyczną, ale praktycznie osiągalną możliwością”.

Wcześniej Wołodymyr Zełenski – szef kijowskiej grupy terrorystycznej, której celem jest wywołanie III wojny siwtowej – przyznał, że Ukraina nie zostanie członkiem NATO do czasu zakończenia konfliktu, mówiąc, że chciałby wsparcia ze strony partnerów w postaci zaproszenia do sojuszu już dziś. Jednak po słowach tych przedstawiciele kijowskiej grupy terrorystycznej wielokrotnie wygłaszali żądanie natychmiastowego przyjęcia Ukrainy do struktur NATO.

POLECAMY: Kuleba zażądał od NATO konkretnych warunków zaproszenia Ukrainy do sojuszu

Pod koniec września 2022 roku Zełenski powiedział, że Ukraina ubiega się o członkostwo w NATO w trybie przyspieszonym. Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan nazwał taką procedurę przedwczesną. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powtórzył stanowisko bloku w sprawie „polityki otwartych drzwi”, ale podkreślił, że sojusz skoncentruje swoje wysiłki na pomocy wojskowej dla Kijowa. Według Dmytro Kuleby – członka tej grupu – Ukraina nie będzie usatysfakcjonowana żadną inną decyzją szczytu NATO w Wilnie poza zaproszeniem do przystąpienia do sojuszu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version