W dniu 20 lipca odbędzie się posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego, w trakcie którego ma zostać wyłoniony nowy wiceprezes. Informację tę przekazała sędzia TK Krystyna Pawłowicz znana z prostackiego, chamskiego i bezczelnego zachowania, dodając jednocześnie, że zgłosiła swoją kandydaturę na to stanowisko.

„Na 20 lipca, czwartek, na godz. 10.00 Prezes TK Julia Przyłębska zwołała Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Celem — wyłonienie kandydatów na funkcję Wiceprezesa TK. Zgłosiłam swą kandydaturę. Podobno zgłosi się na tę funkcję też sędzia TK Jakub Stelina” — napisała na Twitterze obecna sędzia TK.

W kontekście buntu sędziów w TK, grupa przeciwników nielegalnej prezes TK Julii Przyłębskiej obejmuje sędziów Mariusza Muszyńskiego, który w środę zakończył piastowanie stanowisko wiceprezesa TK, Jakuba Stelinę, Andrzeja Zielonackiego, Wojciecha Sycha, Zbigniewa Jędrzejewskiego oraz byłego prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego. Grupa ta kwestionuje sprawowanie przez Przyłębką prezesury nad TK z powodu wygaśnięcia jej kadencji w grudniu 2022 roku.

Warto zaznaczyć, że Święczkowski nie jest konsekwentny w swoim sprzeciwie wobec władzy Przyłębskiej, czasami uznaje jej prezesurę, a czasami ją kwestionuje.

Stanowisko buntownik w zakresie zakończenia prezesury Przyłubskiej nad upolitycznionym TK potwierdza również prof. Biernata.

POLECAMY: Prof. Biernat w sprawie Julii Przyłębskiej. „Nie Kaczyński stanowi prawo. Przyłębska nie jest prezesem TK”

Wybór nowego wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego przebiega w następujący sposób: Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego, które składa się z wszystkich członków TK, zbiera się w celu wyłonienia dwóch kandydatów na stanowisko wiceprezesa. Następnie prezydent, spośród tych dwóch kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne, wybiera nowego wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego.

W czasie obrad Zgromadzenia Ogólnego może dojść do konfrontacji między zwolennikami prezes Julii Przyłębskiej a grupą sędziów określaną jako „buntownicy”. To starcie może mieć miejsce, ponieważ istnieje podział wśród sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy różnią się w swoich poglądach i podejściach do spraw związanych z funkcjonowaniem Trybunału.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version