Najwyższa Izba Kontroli (NIK) złożyła zawiadomienie do prokuratury, podejrzewając pracowników Trybunału Konstytucyjnego (TK) o popełnienie przestępstwa, które miało negatywny wpływ na interes publiczny i mogło spowodować istotne straty finansowe.

POLECAMY: Podwójna kasa państwa! NIK: Rząd łamał podstawowe zasady budżetowe, może nawet Konstytucję

Zgodnie z informacją udostępnioną przez NIK na ich stronie internetowej, zawiadomienie zostało przesłane do Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście Delegatura Najwyższej Izby Kontroli w Białymstoku. Podejrzenie dotyczy przestępstwa określonego w artykule 231 paragraf 2 Kodeksu Karnego, który odnosi się do nadużycia władzy lub zaniedbania obowiązków przez urzędnika publicznego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej.

„Zawiadomienie wynika z ustaleń dokonanych podczas kontroli wykonania budżetu państwa za rok 2022 przeprowadzonej przez Delegaturę NIK w Białymstoku” – objaśnia NIK. Nielegalna „prezes” Trybunału Konstytucyjnego, Julia Przyłębska, została poinformowana o przesłaniu zawiadomienia.

Najwyższa Izba Kontroli nie podaje bezpośrednio, jakie konkretnie działania są podejrzane. W komunikacie możemy przeczytać, że pracownicy Trybunału Konstytucyjnego mieli wspólnie podjąć te działania wraz z wykonawcami umów, co narażało Skarb Państwa na znaczące straty.

Według informacji dziennikarza RMF FM, chodzi o dwie zewnętrzne umowy. Pierwsza miała wartość 70 000 zł, a druga prawie 40 000 zł. Pierwsza umowa została zawarta z ukraińskim profesorem prawa i dotyczyła doradztwa oraz tworzenia analiz systemów prawnych krajów spoza Unii Europejskiej na żądanie „prezes” Julii Przyłębskiej. Podczas kontroli, kontrolerzy NIK znaleźli jedynie propozycję zorganizowania konferencji oraz elektroniczną wersję ukraińskiej książki przesłanej przez prezes Trybunału.

Druga umowa została zawarta z byłym pracownikiem Trybunału i dotyczyła przygotowania koncepcji wystawy planszowej oraz panelu dyskusyjnego na temat polskiej tradycji konstytucyjnej. Według NIK, nieuczciwie rozliczono i nie sprawdzono wykonania obu tych umów.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version