Zasady program „Bezpieczny kredyt” zostały tak stworzone, aby udostępnić go nie tylko Polakom, ale także cudzoziemcom. Przypominamy, że o problemie tym nasza kancelaria informowała już na wstępnym etapie prac legislacyjnym. Teraz nasze uwagi zostały potwierdzone przez inny portal. Tak uchwalone przepisy powodują, że każdy Polak zmuszony został przez pisowski rząd dopłacić do rat kredytu również Ukraińcom.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Projekt ustawy „Bezpieczny kredyt 2 proc.” przewiduje, że Polacy dopłacą do kredytów Ukraińcom

Od początku lipca osoby do 45. roku życia, niezależnie od swojego obywatelstwa, mogą składać wnioski o uczestnictwo w programie „Bezpieczny kredyt 2 proc.” na zakup swojego pierwszego mieszkania. Projekt ten został skierowany zarówno do Polaków, jak i cudzoziemców. Nasz kancelaria już na początku marca w swoich publikacjach podkreślała, że ta opcja została uwzględniona w pierwotnym projekcie ustawy. Informację tę potwierdziło Ministerstwo Rozwoju i Technologii w odpowiedzi udzielonej portalowi Money.pl.

„Obcokrajowiec, który chce skorzystać z 'Bezpiecznego kredytu 2 proc.’, musi prowadzić gospodarstwo domowe na terenie Polski. Jego dochód niezbędny do określenia zdolności kredytowej (ponieważ kredyt udzielany jest w walucie polskiej) również musi być uzyskiwany w polskiej walucie (z reguły na zasadzie umowy o pracę)” – podano w odpowiedzi ministerstwa, cytowanej przez serwis „Money” w piątek.

Ministerstwo w odpowiedzi na pytanie portalu „Money” podkreśliło, że „kolejnym warunkiem jest to, że nabywane mieszkanie musi znajdować się na terenie Polski i musi być przez niego wykorzystywane do prowadzenia gospodarstwa domowego w całym 10-letnim okresie otrzymywania dopłat, pod rygorem ich wstrzymania”.

POLECAMY: Program Bezpieczny kredyt 2 procent. Polacy składają wnioski kredytowe

Do 14 lipca, banki przyjęły 4,4 tysiąca wniosków o udzielenie hipoteki z dopłatą państwa w ramach programu. Spodziewają się, że w ciągu tego roku udzielą nawet 20 tysięcy kredytów tego typu. Jednak banki twierdzą, że nie prowadzą szczegółowych statystyk dotyczących liczby cudzoziemców biorących udział w programie – donosi Money.pl.

Portal zadał kolejne pytanie, dotyczące sposobu weryfikacji przez banki, czy osoba ubiegająca się o kredyt posiada już nieruchomości, może poza granicami Polski. Według odpowiedzi od biur prasowych, banki sprawdzają to w ten sam sposób, co w przypadku wnioskujących Polaków – czyli na podstawie oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.

Jednak cytat od anonimowego prawnika, który został przytoczony przez serwis, wskazuje, że weryfikacja informacji zawartych w oświadczeniu w przypadku obcokrajowców może być trudniejsza i bardziej problematyczna.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version