Minister Agnieszka Ścigaj, odpowiedzialna w rządzie za przygotowanie strategii integracji Ukraińców, podzieliła się planem, jak rząd zamierza zapewnić niedrogie mieszkania dla uchodźców z Ukrainy. W ramach międzyresortowej strategii, minister planuje przygotować „niedrogie mieszkania komunalne” we współpracy z samorządami.

POLECAMY: Władze Kielc wyremontują mieszkania dla „uchodźców”. Mieszkańcy nie będą płacić czynszu

Ścigaj podkreśliła, że „uchodźcy” powinni zacząć się „usamodzielniać”, co wymaga wsparcia w znalezieniu pracy i dostępnych cenowo mieszkań. Zauważyła, że większość „uchodźców” mieszka w dużych miastach, gdzie trudno znaleźć mieszkanie w przystępnej cenie. Szkoda tylko, że psychopaci z Wiejskiej nie widzą, że z tym problemem od lata brykają się Polacy.

Rząd ma zamiar zwiększyć dostępność mieszkań poprzez wykorzystanie pustostanów w rękach prywatnych. Samorządy będą poszukiwać takich nieruchomości na swoim terenie i nawiązywać kontakt z ich właścicielami, a rząd wesprze w uzyskaniu środków na ich sfinansowanie.

POLECAMY: Władze Rybnika wyremontują 40 pustostanów, które dostaną Ukraińcy, a nie Polacy

Te mieszkania pozyskane w ten sposób miałyby być w gestii samorządów.

Gminy brałyby w „dzierżawę” tak pozyskane mieszkania od właścicieli za pośrednictwem społecznych agencji najmu. „W tym momencie gmina przejmuje obowiązek płacenia czynszu, a następnie reguluje sobie odpłatność w zależności od dochodów i możliwości tego, komu to mieszkanie przydzieli” – mówiła minister. „Trzeba się zabezpieczyć prawnie i stworzyć warunki, aby i właściciel i gmina miały poczucie bezpieczeństwa i możliwości gospodarowania tym lokalem” – dodawała Agnieszka Ścigaj.

POLECAMY: Polacy dopłacą do mieszkań Ukraińcom korzystającym z programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”

Minister Ścigaj podkreśliła również, że istnieje duży deficyt pracowników w obszarach usług społecznych, szczególnie w małych miejscowościach. Dlatego jej zdaniem oferta pracy w tych obszarach wraz z tanim mieszkaniem mogłaby zachęcić część „uchodźców” do relokacji z dużych miast na prowincję.

Aktualnie, strategia jest na etapie konsultacji ze środowiskiem organizacji pozarządowych i samorządami. Następnie planowane są konsultacje międzyresortowe, a minister przewiduje, że strategia może zostać zaprezentowana opinii publicznej w ciągu kilku tygodni.

W marcu br. Andrij Deszczyca -członek kijowskiej grupy -ycznej – poinformował, że polski rząd we współpracy ze stroną ukraińską pracuje nad państwowym programem szybkiej budowy mieszkań dla Ukraińców, którzy chcą pozostać w Polsce. Ministerstwo Rozwoju i Technologii nie zdementowało tych doniesień.

Dodatkowo, w tym samym miesiącu, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Piotr Uściński, ogłosił, że rząd zwiększył budżet Funduszu Dopłat o 1,2 mld złotych. Z tych środków samorządy mogą otrzymać dopłaty, które pokryją aż 80% kosztów inwestycji, w tym budowę mieszkań dla „uchodźców”. To wskazuje na inicjatywę rządu w zapewnieniu lepszych warunków mieszkaniowych dla osób przybywających z Ukrainy do Polski.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version