Miasto Rybnik otrzymało 3,9 milionów złotych z funduszy Unii Europejskiej na remont 40 pustostanów, które zostaną przekształcone w mieszkania socjalne dla uchodźców z Ukrainy. Decyzja ta wywołała dyskusje wśród mieszkańców miasta, ponieważ wielu z nich od dłuższego czasu oczekuje na lokale socjalne, które są w złym stanie. Postawa władz Rybnika jest klasycznym przykładem traktowania Polaka we własnym kraju jak obywatel drugiej kategorii.

Na naszym blogu od samego początku ukraińskiego cyrku zwracaliśmy uwagę na ten problem. Jednak wówczas wielu ludzi nie zauważała takiego zagrożenia. Obecnie bierność Polaków doprowadziła do tego, że pisuary i część opozycji, która zalicza się do nurtu gloryfikującego Ukrainę nie zwraca już uwago na zmieniające się poglądy Polaków w zakresie bezpodstawnej pomocy Ukrainie.

POLECAMY: Mieszkania dla uchodźców całkowicie zdemolowane. Przez okno wyrzucili nawet wannę

Władze miasta Rybnik w województwie śląskim ogłosiły w tym tygodniu, że udało im się pozyskać 3,9 milionów złotych z funduszy Unii Europejskiej na remont 40 nieużytkowanych pustostanów, które zostaną przekształcone w mieszkania o charakterze socjalnym. Nowi mieszkańcy, którzy zamieszkają te lokale, to uchodźcy z Ukrainy.

POLECAMY: Ruda Śląska: Mieszkania socjalne za miliony, ale nie dla Polaków

Jak podaje rybnicki ratusz, dofinansowanie z funduszy unijnych pokryje w całości koszty planowanej adaptacji mieszkań, co oznacza, że budżet Miasta Rybnika nie będzie musiał wnosić wkładu finansowego. Średnio na remont każdego pustostanu/mieszkania zostanie przeznaczone niecałe 100 tysięcy złotych.

POLECAMY: W Poznaniu Rada Osiedla z uwagi na liczne dewastacje apeluje do »uchodźców« o poszanowanie gościnności

Władze miasta Rybnik argumentują, że projekt jest uzasadniony zwiększeniem liczby dostępnych „stosunkowo tanich w utrzymaniu mieszkań”, które pomogą Ukraińcom w procesie usamodzielnienia ekonomicznego, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w Polsce. Jednocześnie podkreślają, że po opuszczeniu przez Ukraińców, wszystkie mieszkania, które zostaną wyremontowane ze środków unijnych, zostaną przeznaczone na mieszkania o najmie socjalnym dla mieszkańców Rybnika. Miasto zakłada, że mieszkania będą służyć tymczasowemu zakwaterowaniu ukraińskich uchodźców, jednak nie podano żadnych ram czasowych.

POLECAMY: Pisowska banda za pieniądze z budżetu będzie finansować budowę osiedli kontenerowych na Ukrainie

Zgodnie z zapowiedzią, wszystkie mieszkania mają zostać wyremontowane jeszcze w tym roku przez firmy wybrane w przetargu nieograniczonym, organizowanym przez rybnicki Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Dofinansowanie projektu jest wynikiem rozstrzygnięcia jednego z ostatnich konkursów w ramach kończącej się w 2023 roku perspektywy finansowej RPO WSL 2014-2020 przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. W komunikacie podkreślono również, że warunki tego konkursu dotyczyły wyłącznie mieszkań dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

POLECAMY: Po przychodni powstaną mieszkania jednak nie dla Polaków tylko dla Ukraińców. Koszt inwestycji to tylko 5 mln zł

Władze miasta Rybnika twierdzą, że aktualnie nie ma konkursu, w którym miasto mogłoby ubiegać się o dofinansowanie remontu mieszkań na potrzeby mieszkańców Rybnika. Lokalny portal rybnik.naszemiasto.pl zauważa, że decyzja o remoncie i przygotowaniu mieszkań dla obywateli Ukrainy wywołała wiele dyskusji w mieście. Część mieszkańców zwraca uwagę na długą listę osób oczekujących na przydział mieszkania socjalnego, a także na fakt, że istniejące mieszkania tego typu są w kiepskim stanie i ich remont powinien mieć priorytet.

POLECAMY: Ukrainki przebywające na Warmii nie mają zamiaru się usamodzielniać. Zarobione pieniądze wysyłają na Ukrainę, bo tam życie drogie

Mieszkańcy Rybnika wyrażają obawy co do priorytetów władz miasta i kwestionują decyzję o remoncie mieszkań dla uchodźców z Ukrainy kosztem mieszkańców miasta oczekujących na lokale socjalne w kiepskim stanie. Część z nich wskazuje, że w okolicy istnieją pustostany, które wymagają pilnego remontu i mogłyby być przeznaczone na mieszkania dla rybniczan w potrzebie. Władze miasta zapewniają, że po opuszczeniu przez Ukraińców mieszkań, przestrzenie zostaną wykorzystane na cele socjalne dla mieszkańców Rybnika.

W związku z kontrowersyjną i poniżająca decyzją Polaków podjętą przez władze Rybnika głos w tej sprawie zabrał Ruch Narodowy, przypominając o raporcie NIK z 2019 roku, który wskazywał na osoby, które figurowały w rejestrach oczekujących na mieszkanie socjalne nawet przez 12 lat, a na mieszkanie komunalne nawet przez 17 lat.

Od 1 marca 2023 roku część Ukraińców musi płacić do 75% kosztów pobytu w miejscach pobytu tymczasowego, ale nie więcej niż 60 złotych dziennie na osobę. Zwolnione są osoby z niepełnosprawnościami, osoby w wieku emerytalnym oraz opiekunowie co najmniej trojga dzieci a także osoby w trudnej sytuacji jednak ustawa ta nie precyzuje dokładnie co należy rozumieć przez trudną sytuację.

POLECAMY: Sądny dzień dziś nastał. Ukraińcy biją się, że będą myśli wrócić na Ukrainę

W lipcu ubiegłego roku Konfederacja Korony Polskiej opublikowała dokument „Stop ukrainizacji Polski”, zwracając uwagę na szybki dostęp do uzyskania przez Ukraińców prawa stałego pobytu i obywatelstwa w Polsce. Wówczas MSWiA argumentowało, że ochrona czasowa dla uciekających w związku z eskalacją konfliktu na Ukrainie jest innego rodzaju ochroną niż status uchodźcy i nie stanowi przesłanki do uznania ich za obywateli polskich. Jednak w ubiegłym tygodniu ten sam resort przyjął już inną narrację, z której wynika, że ten stan rzeczy ulegnie zmianie. 

POLECAMY: Kolejna 'teoria spiskowa’ staje się faktem. Cwaniacy z Ukrainy będą mogli występować o przyznanie stałego pobyt w Polsce

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/01/Facebook-video-2023-01-22T204126.553.mp4
Tak jeszcze w 2017 roku z mówiący sejmowej grzmieli ci, co teraz sponsorują ukraiński banderyzm z terroryzm

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Jeden komentarz

  1. Unia nic nie daje to z rozkazu Dudy przyjmuje się ukrów i osadza się ich w Polsce. To skandal jesteśmy w swoim kraju obywatelami 4 kategorii . Polacy sami sobie zrobili strzały w stopy

Napisz Komentarz

Exit mobile version