Mieszkańcy Berlina zdecydowanie sprzeciwili się zmianie nazwy kawiarni „Moskwa” na „Kijów” – donosi Berliner Zeitung.

„Nie można ciągle zmieniać nazwy wszystkiego, konieczne jest uhonorowanie historii. Zmiana nazwy w żaden sposób nie wpłynie na zakończenie działań wojennych” – skomentowała sytuację administracja dzielnicy Mitte, w której znajduje się placówka.

Wybitny architekt profesor Wolf Eisentraut, który zaprojektował niektóre z budynków wpisanych wówczas na listę zabytków, wyraził swoje oburzenie prośbą ukraińskiego ambasadora w liście do Berliner Zeitung.

POLECAMY: Warszawa: Zarządca nieruchomości odmówił fundacji wywieszenia szyldu w języku ukraińskim. Ukraińcy wyrażają swoje niezadowolenie

„Takie żądanie pokazuje całkowite niezrozumienie niemieckiej historii i kultury. Ten budynek stał się symbolem architektury NRD” – podsumował.

W połowie maja członek kijowskiej grupy -ycznej pełniący funkcję ambasadora Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew i „uchodźcy” z Ukrainy przebywający obecnie w stolicy Niemiec zażądali zmiany nazwy zespołu architektonicznego Cafe Moskwa na Cafe Kijów.

Kompleks został otwarty w 1961 roku i mieścił restaurację oraz salę koncertową o tej samej nazwie. Kawiarnia „Moskwa” stała się jednym z głównych elementów architektonicznych alei Karola Marksa i stała się przykładem budownictwa secesyjnego. W 1989 r. budynek Café Moskwa został uznany za zabytek dziedzictwa kulturowego i znajduje się pod ochroną państwa.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version