Według najnowszego raportu EWL o Mobilności Transgranicznej, 36 proc. „uchodźców” z Ukrainy i 60 proc. imigrantów „przedwojennych” zamierza ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy lub stały w Polsce. Wyraźnie widać różnice w postawach tych dwóch grup. Spośród ankietowanych „uchodźców” z Ukrainy, 36 proc. planuje wystąpić o zezwolenie na pobyt, podczas gdy wśród ukraińskich imigrantów „przedwojennych” aż 60 proc. chce pozostać w Polsce na dłużej lub osiedlić się na stałe.

POLECAMY: Raport przygotowany dla KPRM ujawnia prawdę o planach cwaniaków

Ogółem 50 procent Ukraińców przebywających w Polsce zamierza ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy lub stały. Z kolei badania z grudnia 2021 roku wykazały, że 50 procent ukraińskich migrantów liczyło na otrzymanie zgody na pobyt czasowy w Polsce.

POLECAMY: Rekordowa liczba Ukraińców i Białorusinów otrzymała w 2022 roku polskie obywatelstwo

Migranci z Ukrainy generalnie postrzegają Polskę jako kraj, w którym warto pozostać na dłużej, podczas gdy „uchodźcy” z Ukrainy widzą to miejsce raczej jako tymczasowe schronienie.

Zaskakujące jest to, że odsetek Ukraińców, którzy chcą ubiegać się o polskie obywatelstwo (15 proc.), jest wyższy niż tych, którzy deklarują chęć osiedlenia się w Polsce na stałe (10 proc.). W 2022 roku obywatele Ukrainy otrzymali rekordową liczbę polskich paszportów – około 5,2 tysiąca. Na koniec lutego 2023 roku 360 tys. obywateli Ukrainy miało zgodę na pobyt tymczasowy w Polsce, przede wszystkim ze względu na zatrudnienie. Ponadto, ponad 65 tys. Ukraińców miało zezwolenie na pobyt stały lub tymczasowy na terenie Unii Europejskiej.

Z raportu wynika również, że spośród tych Ukraińców, którzy zamierzają pozostać w Polsce, 56 proc. ma wyższe wykształcenie, a 35 proc. deklaruje znajomość języka polskiego na poziomie dobrym lub bardzo dobrym.

POLECAMY: Cwaniara z Ukrainy tłumaczy „rodakom” jak oskubać ZUS co miesiąc na 1500 zł uzyskując prawo do emerytury [+VIDEO]

Wyniki badania wskazują również na to, że ułatwienie dostępu do kursów językowych jest kluczowym czynnikiem sprzyjającym integracji obywateli Ukrainy w Polsce.

Wcześniejszy raport EWL podkreślał, że dla 51 procent ukraińskich uchodźców perspektywa członkostwa Ukrainy w NATO i UE była kluczowym motywującym czynnikiem do powrotu do kraju po zakończeniu wojny. Natomiast w przypadku migrantów zarobkowych ten odsetek wynosił 67 proc.

Podsumowując, 45 proc. „uchodźców” z Ukrainy planuje pozostać w Polsce kilka lat lub przynajmniej rok po zakończeniu wojny, 6 proc. zamierza osiedlić się w Polsce, a 1/3 chce jak najszybciej wrócić na Ukrainę. Obecnie w Polsce żyje 1,5 mln Ukraińców-uchodźców. Raport został przygotowany przez EWL we współpracy ze Studium Europy Wschodniej UW.

W listopadzie Polska Agencja Prasowa podała informacje z raportu „Europolis. Migranci w Polsce”, przygotowanego dla Fundacji Schumana i Fundacji Adenauera przez Politykę Insight. W raporcie zwrócono uwagę, że Polska stała się krajem, w którym liczba przyjeżdżających imigrantów znacznie przewyższyła liczbę Polaków wyjeżdżających na dłużej za granicę. To zjawisko miało miejsce jeszcze przed eskalacją konfliktu rosyjsko-ukraińskiej, pomimo oficjalnego stanowiska polityków obozu rządzącego.

Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, opublikowanych przez RMF FM, w Polsce mieszka około 1,3 mln „uchodźców” z Ukrainy, którzy planują pozostać w kraju na dłużej. Ponadto, ponad 1,5 mln Ukraińców wystąpiło w Polsce o nadanie numeru PESEL. W okresie przełomu marca i kwietnia ubiegłego roku w Polsce przebywało ponad 2 mln Ukraińców, z czego część kontynuowała podróż na Zachód, a inni wrócili na Ukrainę. Około 80 proc. dorosłych Ukraińców podjęło pracę na podstawie uproszczonych przepisów.

Raport zaznacza, że władze powinny mieć na uwadze możliwość przekształcenia struktury etnicznej kraju w bardziej zróżnicowanej społeczności. Oznacza to, że Polska staje się coraz bardziej różnorodnym krajem etnicznie, co może mieć wpływ na różne aspekty życia społecznego i politycznego.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version