Minister Mariusz Błaszczak planuje zaciągnąć kredyt w Korei Południowej na zakup broni o wartości aż 100 mld złotych – donosi Rzeczpospolita, powołując się na informacje dziennika The Korea Times z zeszłego tygodnia.

POLECAMY: PiS poprosił Koreę o ponad 15 mld dolarów pożyczki

Zamierza nabyć czołgi K2, haubice samobieżne K9, lekkie samoloty bojowe FA-50GF oraz wyrzutnie rakietowe K239 Chunmoo. Wcześniej polski rząd zaciągnął już kredyt w bankach Korei Południowej na kwotę około 36,8 mld złotych (9,2 mld dolarów), co miało sfinansować większość zamówienia sprzętu wojskowego złożonego w Seulu w 2022 roku.

Aktualnie Polska wystąpiła o kolejną pożyczkę, tym razem na około 62,5 mld złotych (15,6 mld dolarów). Trwają negocjacje zarówno między polskim rządem a rządem Korei Południowej, jak i między bankami z tego kraju a ich władzami. Podniesienie limitów udzielanych kredytów jest konieczne, ponieważ pierwsze zakupy Polski były na tyle duże, że banki prawie wyczerpały swoje możliwości finansowania eksportu broni.

Decyzja o przyznaniu kredytu jeszcze nie zapadła, lecz jeśli zostanie udzielony, zadłużenie Polski w Korei wyniesie aż 99,3 mld złotych. Warto podkreślić, że to nieoficjalne informacje, gdyż oba rządy milczą w tej sprawie. Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych w BGK miał na koniec 2022 roku 10,6 mld złotych, a to właśnie z tego funduszu planowane jest sfinansowanie zakupów uzbrojenia. Jednakże fundusz działa poza kontrolą parlamentu, co budzi obawy, gdyż nikt nie wie, na ile dokładnie miliardów złotych się zadłużono i u kogo.

W teorii Narodowy Bank Polski mógłby wesprzeć rząd poprzez wznowienie skupu obligacji skarbowych lub gwarantowanych przez Skarb Państwa.

Rzeczpospolita zwraca również uwagę na wzrost kosztów uzbrojenia na krajowym rynku. Według ustaleń dziennika, prototyp bojowego wozu piechoty Borsuk będzie kosztować 36 mln złotych, czyli o 11 mln złotych więcej niż pierwotnie planowano. Co więcej, system obrony przeciwrakietowej Narew, który miał początkowo kosztować 25 mld złotych, obecnie oszacowano na 60-70 mld złotych.

Polska Grupa Zbrojeniowa potwierdza, że każda umowa na dostawy uzbrojenia zawiera klauzule umożliwiające korektę wartości programu w trakcie jego realizacji, ale dokładna wysokość tych korekt jest tajemnicą.

W czerwcu, południowokoreańska telewizja SBS podała, że polski rząd zaciągnął pożyczkę w wysokości 12 bln KRW (38,448 mld złotych) na zakup sprzętu wojskowego w Korei Południowej. Dodatkowo, wspomniano, że kolejne kredyty są nadal w fazie negocjacji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version