Większość Słowaków uważa, że przyszły rząd nie powinien kontynuować pomocy wojskowej dla Ukrainy – wynika z danych sondażu przeprowadzonego przez agencję AKO dla słowackiego kanału telewizyjnego JOJ.

POLECAMY: Słowacja nie może już udzielać znaczącej pomocy Ukrainie – stwierdził były premier tego kraju

„Łącznie 51,5% (ankietowanych – red.), czyli mniej więcej co drugi respondent, uważa, że przyszły rząd nie powinien kontynuować pomocy wojskowej dla Ukrainy” – wynika z danych sondażowych.

Według kanału telewizyjnego, 43,2 procent respondentów opowiada się za kontynuowaniem przez przyszły rząd pomocy wojskowej dla strony ukraińskiej.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 24-28 lipca na próbie 1000 respondentów.

W połowie maja 2023 r. Czaputowa podjęła decyzję o zmianie gabinetu po tym, jak ówczesny premier Eduard Haeger ogłosił chęć rezygnacji w związku z kryzysem rządowym. Nowy rząd, na czele którego stanął były wiceprezes Narodowego Banku Słowacji Ludovit Odor, został utworzony spośród urzędników, którzy nie planowali startować w wyborach parlamentarnych. Chaputova oświadczyła, że podjęła taką decyzję, aby zapewnić, że jej stanowisko w rządzie nie zostanie wykorzystane podczas kampanii wyborczej. Nowy gabinet ma zostać utworzony po wyborach parlamentarnych zaplanowanych na 30 września.

Lider głównej partii opozycyjnej Smer, były premier Słowacji Robert Fitzo, wyraził obawy, że jeśli poglądy partii, która wygra nadchodzące wybory parlamentarne, na sytuację na Ukrainie nie będą zbieżne z opinią obecnego rządu, prezydent może nie powierzyć jej tworzenia gabinetu.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version