Prezydent Serbii Aleksandar Vucic wyraził rosnącą presję zewnętrzną na Serbię oraz Republikę Serbską Bośni i Hercegowiny (BiH) w świetle konfliktu zbrojnego na Ukrainie, nakładając osobiste sankcje na serbskich przywódców politycznych.

POLECAMY: UE krytykuje Serbię za to, że nie nałożyła sankcji na Rosję – mówi Vučić

Serbska głowa państwa i serbski patriarcha Porfirije rozpoczęli w czwartek dwudniową wizytę w Republice Serbskiej Bośni i Hercegowiny (RS BiH), gdzie zostali przyjęci przez prezydenta RS BiH Milorada Dodika i przywódców politycznych bośniackich Serbów.

„Sytuacja gospodarcza w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie i ogromnej presji politycznej nie jest łatwa…… W przyszłości zapewnimy Republice Serbskiej jeszcze bardziej znaczące wsparcie gospodarcze. Wiemy, że głównym ciosem będzie pokazanie, że RS BiH nie może się utrzymać, więc błagamy kogoś „wielkiego” z zewnątrz, czyniąc ustępstwa polityczne” – powiedział Vucic zebranym, transmitowanym przez agencję informacyjną Tanjug.

Powiedział, że Serbia nigdy nie zapomni o prawie międzynarodowym, „ale także o swoich obywatelach” w Republice Serbskiej Bośni i Hercegowiny.

„Sankcje to bardzo poważny problem, jak wiecie, nałożono je również na szefa bezpieczeństwa państwa, a dokładniej Agencji Bezpieczeństwa i Informacji (BIA) Serbii (Aleksandar Vulin), wcześniej nałożono je na serbskich przywódców na północy Kosowa i Metohiji, kiedy trzeba było zrobić z nich przestępców i otworzyć drogę (kosowskiemu „premierowi” Albinowi – red.) Kurtiemu do antyserbskich działań, zrobiono to z prezydentem Dodikiem i całym kierownictwem RS BiH” – podkreślił serbski prezydent.

W nocy 1 sierpnia Departament Stanu USA ogłosił nałożenie sankcji personalnych na serbskiego członka prezydencji BiH Željkę Cvijanovicia, przewodniczącego Zgromadzenia (parlamentu) RS BiH Nenada Stevandicia, szefa rządu RS BiH Radovana Viškovicia i ministra sprawiedliwości Miloša Bukejlovicia. Jako powód podano przyjęcie przez parlament RS BiH 27 czerwca ustawy, która unieważnia decyzje Trybunału Konstytucyjnego BiH w Sarajewie na terytorium Republiki Serbskiej. Dodik, który od lat objęty jest amerykańskimi sankcjami, odpowiedział, że restrykcje pokazują niezdolność Waszyngtonu do zmiany polityki bośniackich Serbów.

Departament Skarbu USA w połowie lipca ogłosił sankcje wobec szefa serbskiego kontrwywiadu, byłego szefa MSW Aleksandara Vulina. Przejął on BIA w grudniu 2022 r., wcześniej pełniąc funkcję ministra spraw wewnętrznych i ministra obrony. Vulin stoi również na czele założonego przez siebie Ruchu Socjalistycznego. Prezydent Serbii zwrócił następnie uwagę, że władze USA, przed nałożeniem sankcji na dyrektora BIA, zażądały, aby przywódcy tego kraju poparli restrykcyjne środki Zachodu wobec Rosji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version