Na platformach mediów społecznościowych opublikowane zostały fotografie KTO Rosomak, który został podarowany przez Polskę Ukrainie. Na zdjęciach widoczne jest umieszczenie symboliki związanej z Wehrmachtem na tym pojeździe. Obrazek ten został udostępniony w sieci we wtorek.

POLECAMY: Zełenski: „Polska” przekaże Ukrainie 200 transporterów opancerzonych Rosomak

W kontekście tej skandalicznej sytuacji wypowiedział się Bartłomiej Kucharski, analityk działający w ramach Zespołu Badań i Analiz Militarnych.

POLECAMY: Symbol SS-Gazlizien nie jest nazistowski. Tak twierdzi Sąd Najwyższy Ukrainy

„Jakby ktoś uważał, że to 'fajny trolling’, to nie. Sojusznicza Bundeswehra korzysta z innych krzyży, zaś takie wykorzystywała zgoła inna armia niemiecka” – wskazał.

POLECAMY: PiS dostarczy Kijowowi transportery opancerzone Rosomak z różnymi opcjami uzbrojenia

„Ich umieszczanie na broni szczególnie podarowanej przez Polskę jest kretyńskie” – dodał.

Niedawno na platformach mediów społecznościowych opublikowane zostały nagrania ukazujące wozy KTO Rosomak pod kontrolą Sił Zbrojnych Ukrainy. Jarosław Wolski wypowiedział się na ten temat w sobotę poprzez Twitter, informując, że do tej pory przekazano Ukrainie około dwóch batalionów, czyli około 60-64 maszyn, co stanowi mniej niż liczbę wojskowych pojazdów Rosomak (88 sztuk wszystkich wariantów, w tym 58 w wersji KBWP), znajdujących się w naszym batalionie.

Przypomnijmy, że nowe wozy KTO Rosomak miały zostać specjalnie wyprodukowane na potrzeby Ukrainy. Portal fakehunter.pap.pl, należący do Polskiej Agencji Prasowej, twierdził, że zamówione w Polsce opancerzone transportery Rosomak nie wpłyną na stan naszych zasobów wojskowych, gdyż jeszcze nie zostały wyprodukowane. Ponadto, finansowanie tego sprzętu będzie pochodzić z europejskich funduszy.

Z informacji przekazanych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów naszej kancelarii wynika, że zgodnie z decyzjami Rady Unii Europejskiej (o numerach 2021/509 z dnia 22 marca 2021 r., oraz 2022/338 i 2022/339 z dnia 28 lutego 2022 r.), państwa członkowskie, które przekazują Ukrainie sprzęt i uzbrojenie, mają możliwość ubiegania się o częściowy zwrot środków z Europejskiego Funduszu Pokoju (EPF) po złożeniu odpowiednich wniosków. Całkowity budżet EPF na lata 2021-2027 wynosi niemal 8 miliardów euro, z czego 3,6 miliarda euro zostanie przeznaczone na wsparcie militarne dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Zwroty są wypłacane etapami po złożeniu wniosków.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version