Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej (SG) w Kielcach, działając we współpracy z Podlaskim Oddziałem SG, dokonali aresztowania członków przestępczej grupy zajmującej się nielegalnym przewozem migrantów z Białorusi do Polski i dalej do krajów Unii Europejskiej. Dwaj współudziałowcy to obywatel Ukrainy i Pakistanu.

POLECAMY: Kolejni Ukraińcy zatrzymani za pomoc w przemycie imigrantów

Informację tę przekazano w komunikacie wydanym we wtorek. W ramach prowadzonych operacji, funkcjonariusze Straży Granicznej odkryli na jednym z terenów w Kielcach siedmiu cudzoziemców, którzy nie mieli legalnych dokumentów pobytowych. Grupa ta składała się z trzech obywateli Nepalu i trzech obywateli Sri Lanki, którzy, jak później ustalono, nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską, by dostać się do Polski. Na miejscu zatrzymano również obywatela Pakistanu, który jak wynikało z wstępnych ustaleń, miał wspierać cudzoziemców.

Wszyscy ci cudzoziemcy zostali zatrzymani i przewiezieni do siedziby Placówki SG w Kielcach, gdzie kontynuowano postępowanie. Dodatkowo ustalono, że ci wspomagający przewóz nielegalnych migrantów do Kielc z obszarów przygranicznych byli eskortowani przez obywatela Ukrainy, który także został zatrzymany w wyniku przeprowadzonych działań.

Osoby wspomagające nielegalne przekroczenie granicy z Białorusią do Polski zostaną przekazane funkcjonariuszom Podlaskiego Oddziału SG.

W przypadku migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę państwową i nie posiadali odpowiednich dokumentów uprawniających do pobytu na terytorium Polski, zostały wdrożone procedury deportacyjne – podkreśliła Straż Graniczna.

“Nepalczycy i Lankijczycy przyznali się do zarzucanych im czynów w postępowaniu karnym, prowadzonym w kierunku przekroczenia granicy RP wbrew przepisom poza miejscem do tego przeznaczonym i złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze. Mężczyznom wymierzono karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Następnie zatrzymanych osadzono w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców, gdzie będą oczekiwać na zakończenie czynności związanych z postępowaniem administracyjnym w sprawie zobowiązania cudzoziemców do powrotu” – czytamy.

Z informacji, jakie przekazała nam w lutym przekazanych przez Straż Graniczna wynika, że legalna imigracja w Polsce sprzyja nielegalnej. Osoby spoza kraju stanowią 90 procent wszystkich zatrzymanych w ubiegłym roku za wspomaganie nielegalnego przekraczania granicy zgodnie z art. 264 § 3 kodeksu karnego. Wśród zatrzymanych większość stanowili Ukraińcy i Gruzini, co było podobne w poprzednim roku.

Podobna tendencja występowała również w 2021 roku, gdzie 90 procent osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowiły osoby spoza Polski. Warto zaznaczyć, że wtedy dominowali obywatele Ukrainy i Gruzji według statystyk SG. W grudniu 2021 roku odnotowano jednak mniejszą liczbę zatrzymanych przemytników, wynoszącą 355.

W roku 2021 większość poszukiwanych przez policję zgodnie z artykułem 264 § 3 kodeksu karnego (dotyczącym organizowania nielegalnej imigracji) również byli obcokrajowcami. Stanowili oni prawie 70 procent wszystkich poszukiwanych związanych z tym przepisem.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version