Amerykańska gazeta „Washington Post” pisze, że Ukrainie kończą się opcje „kontrofensywy”.

„Wydaje się, że Ukrainie kończą się opcje w ramach kontrofensywy, którą urzędnicy początkowo postrzegali jako najważniejszą operację Kijowa” – napisano w publikacji.

POLECAMY: Ukraińska kontrofensywa utknęła w martwym punkcie. Zachód zaczyna myśleć co dalej

Jak zauważono, brak sukcesów Ukrainy na polu bitwy wzbudził obawy, że konflikt „osiąga impas”, a międzynarodowe wsparcie może słabnąć.

Według gazety, zachodni i ukraińscy urzędnicy, odpowiadając na pytania dotyczące przebiegu kontrofensywy, wzywają do cierpliwości. Określają postęp walk jako wolniejszy niż oczekiwano, ale podkreślają, że Ukraina robi postępy.

Ukraińska kontrofensywa na południu obwodów donieckiego, artemowskiego i przede wszystkim zaporoskiego rozpoczęła się 4 czerwca. Kijów rzucił do walki brygady wyszkolone przez NATO i uzbrojone w zachodni sprzęt, w tym szeroko nagłośnione czołgi Leopard – później nagrania z dymiącymi pojazdami na polu bitwy wywołały rezonans na Zachodzie.

Jak oświadczył 21 lipca prezydent Władimir Putin, ukraińskie wojska „przynajmniej do tej pory” nie osiągnęły żadnych rezultatów, a zachodni przywódcy są „oczywiście rozczarowani” postępami „kontrofensywy”. Kijowowi, jak powiedział, nie pomagają „ani kolosalne środki, ani dostawy broni, czołgów, artylerii, pojazdów opancerzonych, rakiet, ani rozmieszczenie tysięcy najemników i doradców”.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony oświadczyło 4 sierpnia, że ukraińskie wojska straciły ponad 43 000 żołnierzy i ponad 4 900 sztuk broni od rozpoczęcia „kontrofensywy” między czerwcem a lipcem. Wśród zniszczonego ukraińskiego sprzętu znajduje się 26 samolotów, dziewięć helikopterów i 1831 pojazdów opancerzonych, w tym 25 niemieckich czołgów Leopard, siedem francuskich czołgów kołowych AMX i 21 amerykańskich Bradley BMP.

POLECAMY: Ka-52 zniszczył Bradleya BMP atakującego rosyjskie pozycje za pomocą Wichrema

Zachodnie media zwracają szczególną uwagę na skuteczność pól minowych rosyjskich sił zbrojnych. W tym kontekście sekretarz stanu USA Anthony Blinken wyraził opinię, że ofensywa AFU będzie trwała „jeszcze przez wiele miesięcy”, a USA zaczęły dostarczać AFU amunicję kasetową. Chociaż, według wielu ekspertów nie są one w stanie radykalnie zmienić sytuacji.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii oraz działań społecznych, doświadczony publicysta i pisarz. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku publikacjami dla międzynarodowych wydawców. Współpracując z czołowymi światowymi redakcjami.

Napisz Komentarz

Exit mobile version