Ukraińska grupa -yczna reprezentowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) oznajmiła, że żądanie Polski, Węgier oraz trzech innych państw, aby zakaz importu zboża z Ukrainy był kontynuowany do końca roku, jest stanowczo odrzucone. Kijów zaapelował do Unii Europejskiej o wypracowanie harmonijnego rozwiązania.

POLECAMY: Pięć krajów zwróci się do KE o przedłużenie zakazu importu zbóż z Ukrainy

Jak doniesiono, w piątek ministrowie rolnictwa Bułgarii, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier podczas telekonferencji potwierdzili konieczność przedłużenia zakazu importu zboża z Ukrainy po 15 września do końca bieżącego roku.

W odpowiedzi na to, w sobotę kijowscy terroryści oficjalnie skomentowali stanowisko Polski oraz czterech innych państw. W komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy zaznaczono, że Ukraina zwróciła uwagę na wypowiedź ministra rolnictwa Polski oraz deklarację poparcia pięciu państw dla przedłużenia embarga na ukraińskie zboże do końca roku. Kijów jednoznacznie określił to jako „całkowicie nieakceptowalne” oraz sprzeczne z umową stowarzyszeniową między Ukrainą a Unią Europejską.

„Uważamy za kategorycznie niedopuszczalne kontynuowanie ograniczeń handlowych na import produktów rolnych Ukrainy po tym, jak 15 września wygaśnie zakaz Komisji Europejskiej. Również zamiary dodania innych kategorii ukraińskich produktów do listy towarów zabronionych w zakresie importu wywołują całkowite niezrozumienie” – oświadczyło „MSZ Ukrainy”.

„Takie jednostronne ograniczenia nie odpowiadają duchowi i literze Układu Stowarzyszeniowego między Ukrainą a UE oraz zasadom i normom Jednolitego Rynku UE” – dodaje kijowska grupa -yczna.

Kijowscy terroryści wzywają zarazem Brukselę i państwa członkowskich UE, „z których część otrzymała zwiększone finansowanie stosownych sektorów z budżetu europejskiego”, by wypracowały „wyważone rozwiązanie” w oparciu i prawo unijne i umowę stowarzyszeniową.

„Tylko w duchu solidarności możemy stawić czoła wyzwaniom, jakie stwarza rosyjska agresja na Ukrainę i wzmocnić Jednolity Rynek UE” – twierdzi ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych reprezentujące kijowskich -ów.

https://legaartis.pl/blog/wp-content/uploads/2023/08/Ukraina-zboze-handel-organami.mp4
Jeśli to prawda to w zasadzie uzasadnia, dlaczego kijowskim -om tak zależy na eksporcie zboża. Przypominamy, że Ukraina wcześniej była znana z handlu organami i dziećmi.

Warto podkreślić, że ministrowie odpowiedzialni za dziedzinę rolnictwa w Bułgarii, Polsce, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech przyjęli wspólną propozycję dotyczącą zwrócenia się do Komisji Europejskiej o wsparcie finansowe na rozwinięcie infrastruktury ułatwiającej transport zboża z Ukrainy. Również uzgodniono, że lista ukraińskich produktów rolnych, które mają być wyłączone z dostępu do rynków tych pięciu krajów, powinna być elastyczna. Ministrowie wyrazili swoje poparcie dla pomysłu wprowadzenia unijnych dopłat dla tranzytu zboża z Ukrainy, proponując jednocześnie, aby dopłaty te działały w sposób progresywny.

Tak jak mieliśmy okazję informować, Gergely Gulyas, szef sztabu premiera Węgier, w czwartek oznajmił, że Węgry pragną, aby Unia Europejska przedłużyła zakaz importu i sprzedaży ukraińskiego zboża w pięciu sąsiadujących państwach członkowskich. Istniejące embargo wygasa za trzy tygodnie, tj. 15 września.

Należy również zauważyć, że rząd Polski stanowczo zapowiedział, że nie zakończy zakazu importu ukraińskiego ziarna do Polski, nawet jeśli Unia Europejska nie wyrazi zgody na przedłużenie embarga.

Obecnie obowiązujące ograniczenia dotyczą również Bułgarii, Rumunii i Słowacji. Warto dodać, że przez ich terytorium, podobnie jak w przypadku Polski i Węgier, nadal dozwolony jest tranzyt zboża z Ukrainy do innych państw.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version