Prawo jazdy jest dokumentem, który uprawnia do prowadzenia różnych kategorii pojazdów. W zależności od kategorii, można prowadzić pojazdy o różnej masie całkowitej i przeznaczeniu. Najczęściej zdaje się egzamin na prawo jazdy kategorii B, które uprawnia do prowadzenia samochodów osobowych o masie całkowitej do 3,5 tony.

Aby uzyskać prawo jazdy, należy mieć ukończone 18 lat. Wcześniej można rozpocząć naukę jazdy, ale nie wcześniej niż trzy miesiące przed osiągnięciem pełnoletności. Nauka jazdy składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych, które mają na celu przygotowanie kandydata na kierowcę do egzaminu państwowego.

Koniec z bezterminowym prawo jazdy

Planowana wymiana dokumentów dotycząca wszystkich kierowców w Polsce w okresie 2028-2033 ma swoje źródło w implementacji dyrektywy unijnej, która nakłada jednolite standardy na przepisy dotyczące prawa jazdy w całej Unii Europejskiej.

Zgodnie z zapisami tej dyrektywy, kierowcy będą zobowiązani do wymiany swoich dokumentów co 15 lat. W przypadku Polski, ten okres został określony w 2013 roku, co oznacza, że wymiana dokumentów będzie miała miejsce po 15 latach od momentu wprowadzenia tej regulacji.

Proces wymiany dokumentów zostanie przeprowadzony etapami, zależnie od daty ważności istniejących praw jazdy. Pierwsze dokumenty do wymiany będą te, które zostały wydane w 2013 roku, a kolejne etapy obejmą sukcesywne roczniki. W ramach procesu wymiany, kierowcy będą musieli złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu oraz poddać się badaniom lekarskim i psychologicznym. Te badania będą pełnić rolę oceny zdolności kierowców do bezpiecznego prowadzenia pojazdów.

Bezterminowe prawo jazdy jest nieaktualne

Nowa regulacja nie wprowadza zmiany w tym, że posiadacze bezterminowych praw jazdy tracą swoje prawa prowadzenia pojazdów lub że ci, którzy posiadają takie dokumenty, zostaną pozbawieni swoich uprawnień. W istocie, zmiana przepisów dotyczy jedynie konieczności wymiany tych dokumentów na nowe. Niemniej jednak, proces ten obejmuje wszystkich kierowców, niezależnie od ich statusu, i nie wymaga dodatkowych badań lekarskich ani dostarczania zaświadczeń medycznych. Ta zmiana ma przynieść istotne oszczędności, biorąc pod uwagę, że obecnie badania medyczne wiążą się z dodatkowym kosztem rzędu 200 złotych.

Wprowadzenie obowiązkowej wymiany bezterminowych praw jazdy zostało zaplanowane na lata 2028–2033, co oznacza, że kierowcy będą mieli możliwość zgłoszenia się do odpowiednich urzędów najwcześniej w roku 2028, a najpóźniej w roku 2033. Wszyscy muszą jednak zdążyć wymienić swoje aktualne dokumenty na nowe, których ważność będzie ograniczona do maksymalnie 15 lat.

Osoby posiadające bezterminowe dokumenty jazdy będą jednak miały łatwiejszy proces wymiany. W ich przypadku wystarczy złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu, a badania lekarskie i psychologiczne nie będą wymagane. Ten aspekt budzi wiele kontrowersji i spotyka się z krytyką, ponieważ niektórzy uważają, że również posiadacze bezterminowych dokumentów powinni być poddani ocenie medycznej przed uzyskaniem nowego dokumentu.

Przeprowadzenie wymiany dokumentów stanowi spore wyzwanie logistyczne dla władz, biorąc pod uwagę, że obejmuje to setki tysięcy kierowców. W tej samej chwili jest to także okazja do usprawnienia procesu wydawania praw jazdy i wprowadzenia nowych zabezpieczeń, które skomplikują fałszowanie dokumentów.

Prawo jazdy. Co trzeba wiedzieć?

Prawo jazdy uprawnia do kierowania różnymi, w zależności od kategorii, pojazdami. Jest ich kilkanaście, jednak najczęściej zdaje się egzaminy na prawo jazdy kategorii B. Uprawnia ono do prowadzenia samochodów osobowych, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony.

Przed przystąpieniem do egzaminu państwowego, kandydat na kierowcę musi przejść badania lekarskie, które określają ogólny stan zdrowia i wykrywają ewentualne choroby, które mogą stanowić przeciwskazanie do ubiegania się o prawo jazdy. Koszt takich badań wynosi około 200 złotych, a ich ważność wynosi maksymalnie 15 lat. Po tym czasie należy umówić się na badanie kontrolne.

Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o numer PKK, który jest niepowtarzalnym numerem kandydata na kierowcę i wyrabia się go w wydziale komunikacji danego urzędu. Założenie numeru PKK jest bezpłatne.

Ostatnim etapem jest egzamin państwowy, który składa się z pytań teoretycznych oraz części praktycznej. Część teoretyczna egzaminu sprawdza wiedzę kandydata na temat przepisów drogowych, znaków drogowych i zachowań na drodze. Część praktyczna egzaminu składa się z jazdy na placu manewrowym i na drogach publicznych, podczas której kandydat musi wykazać umiejętność prowadzenia pojazdu zgodnie z przepisami i bezpiecznie.

W sumie proces zdobycia prawa jazdy składa się z kilku etapów i wymaga od kandydata na kierowcę poświęcenia czasu i wysiłku. Jednak po uzyskaniu tego dokumentu, kierowca zyskuje swobodę przemieszczania się samochodem i większą niezależność w codziennym życiu.

Kolejnym krokiem jest odbycie szkolenia na prawo jazdy. Należy odbyć 30 godzin zajęć teoretycznych i 30 godzin praktyki na placu manewrowym i w ruchu ulicznym. Po jego ukończeniu zdaje się egzamin państwowy.

Składa się od z pytań teoretycznych oraz części praktycznej: na placu manewrowym i na drogach publicznych.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w dziedzinie ekonomii. Researcher OSINT z doświadczeniem w międzynarodowych projektach dziennikarskich. Publikuje materiały od ponad 20 lat dla największych wydawnictw.

Napisz Komentarz

Exit mobile version