W środę, Duda podpisał nowelizację Kodeksu Karnego, która wprowadza bardziej surowe sankcje za działania wywiadowcze wymierzone przeciwko Polsce. Nowa ustawa zakłada także kary za rozpowszechnianie dezinformacji lub wprowadzających w błąd informacji oraz przywraca zakaz fotografowania, który był obowiązujący w okresie PRL.

POLECAMY: Wrócą tabliczki znane z PRL! Sejm przyjął ustawę o zakazie fotografowania pewnych obiektów

Za szpiegostwo nawet 30 lat więzienia

Przygotowana przez posłów partii Prawo i Sprawiedliwość poprawka wprowadza surowsze kary za udział w działalności wywiadu zagranicznego – od 5 do 30 lat pozbawienia wolności. Obecnie za udział w szpiegostwie grozi kara od 3 lat pozbawienia wolności. Zgodnie z nowymi przepisami, za te przewinienia grozi kara od 8 lat pozbawienia wolności, a nawet dożywotnie pozbawienie wolności.

Za kierowanie i organizowanie działań wywiadowczych na terenie Polski będzie grozić kara od 10 lat pozbawienia wolności lub dożywotnie pozbawienie wolności, zamiast aktualnie obowiązującej kary od 5 lat.

POLECAMY: Sejm przyjął zmiany w prawie karnym! Za szpiegostwo nawet 30 lata więzienia

Dożywotnie pozbawienie wolności zostanie również przewidziane dla osób uczestniczących w działalności wywiadowczej, które podejmują działania dywersyjne, sabotażowe lub popełniają przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

Nowe przepisy wprowadzają karę za przygotowanie działań szpiegowskich (od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności) oraz za nieumyślne szpiegostwo (od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności).

W nowych przepisach znajduje się również surowa odpowiedzialność dla funkcjonariuszy publicznych za przestępstwa szpiegostwa. Taka działalność będzie uznawana za zbrodnię, za którą grozi kara od 8 lat pozbawienia wolności lub dożywotnie pozbawienie wolności.

Podlegać karze (od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności) będzie także samo zgłaszanie gotowości do działania na rzecz obcego wywiadu.

Do więzienia za prowadzenie dezinformacji, do aresztu za zdjęcia

Za rozpowszechnianie dezinformacji, które polega na przekazywaniu fałszywych lub mylących informacji w celu wywołania poważnych zakłóceń w funkcjonowaniu państwa lub gospodarki, przewidziana będzie kara co najmniej 8 lat pozbawienia wolności. Naszym zdaniem, tego rodzaju przepisy w zakresie „dezinformacji” może być wykorzystywany jako narzędzie do prowadzenia działań nadzorczych, włącznie z podsłuchami oraz inicjowaniem postępowań karnych, co może prowadzić do zastraszenia.

Obiektami szczególnie ważnymi dla bezpieczeństwa państwa mogą być np.: magazyny, w tym gazu i ropy, stacje elektroenergetyczne; mosty, wiadukty i tunele na drogach i liniach kolejowych o znaczeniu obronnym; lotniska; obiekty operatorów pocztowych i telekomunikacyjnych; obiekty NBP; obiekty podległe lub nadzorowane przez Ministra Sprawiedliwości – w tym sądy; elektrownie, kopalnie, sieci przesyłowe; przedsiębiorstwa wykorzystujące materiały niebezpieczne.

Fotografowanie lub nagrywanie takich obiektów zostanie uznane za wykroczenie i podlegać będzie karze aresztu lub grzywny. Sąd będzie również uprawniony do zastosowania przepadku sprzętu wykorzystanego do popełnienia wykroczenia, takiego jak kamery, aparaty fotograficzne, drony i inne urządzenia, na których przechowywane były nagrania.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version