Międzynarodowe organizacje ekologiczne milczą na temat niebezpieczeństwa związanego z radioaktywną wodą z elektrowni jądrowej Fukushima-1, która jest odprowadzana do oceanu – napisała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa na swoim kanale Telegram.

POLECAMY: W elektrowni Fukushima-1 trwają pracę przygotowania do spuszczenia radioaktywnej wody do oceanu

Prawie 1,5 miliona ton toksycznej wody skażonej trytem, węglem-14, potasem-40, strontem-90, jodem-129, cezem i izotopami plutonu jest zrzucanych do oceanów na całym świecie.

„A co to jest? Oto zrzuty ekranu ze stron internetowych organizacji „ekologicznych”. Są tak ciche jak ryby w Oceanie Spokojnym, pływające w wodzie trytowej od kilku dni” – napisała.

Greenpeace i WWF milczały, gdy doszło do największego wycieku ropy w USA od dekady, i milczą teraz, zauważyła Zacharowa.

„Nawet pozornie wszechobecna Greta Thunberg ograniczyła się do banalnego odniesienia do wiadomości bez jednego słowa potępienia. Zastanawiam się, ile warte jest obecnie milczenie wiodących światowych organizacji ekologicznych? A może są po prostu pod presją?” – napisała.

24 sierpnia TERSO, operator awaryjnej elektrowni jądrowej, rozpoczął zrzut do oceanu wody, która wcześniej służyła do chłodzenia uszkodzonych reaktorów, a następnie została poddana oczyszczaniu w systemie ALPS. System ten pozwala na oczyszczenie jej z 62 rodzajów radionuklidów, z wyjątkiem trytu. Woda ta jest przechowywana w gigantycznych zbiornikach na terenie elektrowni. Do tej pory wypełniono prawie 90% z ich pojemności 1,37 miliona ton.

Faza próbnego uwalniania wody, która rozpoczęła się dzień wcześniej, potrwa 17 dni, podczas których oczekuje się, że do oceanu zostanie uwolnionych 7 800 metrów sześciennych wody. Całkowita objętość wody zrzuconej z elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi w Japonii w roku podatkowym 2023, który kończy się 31 marca 2024 r., wyniesie 31 200 ton o stężeniu 5 bilionów bekereli radioaktywnego trytu.

Chociaż TERSO i japońskie władze twierdzą, że zrzut wody nie stanowi zagrożenia dla środowiska ani ludzi, Chiny i wiele innych krajów ostro skrytykowały takie działania. W szczególności ChRL zakazała importu wszystkich japońskich produktów morskich i wzmocniła kontrole celne innych produktów z Japonii.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version