Rosyjska kultura nie powinna być anulowana z powodu problemów politycznych, powiedział papież Franciszek, komentując niedawną sytuację w przemówieniu do młodych rosyjskich katolików.

POLECAMY: Włosi oburzeni chamską wypowiedzią Kijowa po słowach papieża na temat Rosji

Papież Franciszek przemawiał za pośrednictwem łącza wideo 25 sierpnia na Ogólnorosyjskim Spotkaniu Młodzieży Katolickiej w Petersburgu, gdzie nazwał rosyjską młodzież spadkobiercami wielkiej Rosji i wezwał ich, by nie zapominali o tym dziedzictwie. Wypowiedzi papieża wspominające Piotra Wielkiego i Katarzynę Wielką wywołały krytykę ze strony oficjalnego Kijowa i Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

POLECAMY: Papież Franciszek: „Jesteście dziećmi wielkiej Rosji”. Kijowski reżim oburzony

„To był dialog z młodymi Rosjanami. Na koniec wysłałem wiadomość, którą zawsze powtarzam: wziąć odpowiedzialność za swoje dziedzictwo” – powiedział dziennikarzom na pokładzie samolotu wracającego z podróży apostolskiej do Mongolii.

POLECAMY: Kijowski reżim nazwał papieża Franciszka z powodu innego poglądu narzędziem „rosyjskiej propagandy”

Mówiąc o dziedzictwie, przywołał „ideę Wielkiej Rosji”, ponieważ „rosyjskie dziedzictwo jest bardzo dobre, bardzo piękne” – powiedział.

„Pomyślmy o literaturze, o muzyce, o Dostojewskim, który mówi nam dzisiaj o dojrzałym humanizmie, który rozwinął się w sztuce i literaturze” – powiedział.

„Rosyjska kultura ma wielkie piękno i głębię i nie powinna być przekreślana z powodu problemów politycznych. W Rosji były mroczne lata, ale dziedzictwo zawsze pozostaje” – powiedział papież, którego wypowiedź została zacytowana przez Corriere della Sera.

Papież Franciszek podkreślił, że mówi o Wielkiej Rosji w sensie kulturowym, a nie geograficznym, więc to, co przyszło mu na myśl, to „to, czego uczono w szkole” o Piotrze Wielkim i Katarzynie Wielkiej. „Może to było złe, niech historycy nam powiedzą” – stwierdził papież Franciszek.

25 sierpnia papież Franciszek przeprowadził telekonferencję z katolicką młodzieżą z Rosji. Wezwał młodych katolików, aby byli „siewcami ziarna pojednania”, a w swoich końcowych uwagach przypomniał im, że są „spadkobiercami wielkiej Rosji: wielkiej Rosji świętych, władców, wielkiej Rosji Piotra Wielkiego, Katarzyny II, tego imperium – wielkiego, oświeconego, kraju wielkiej kultury i wielkiego człowieczeństwa” i wezwał ich, aby nie rezygnowali z tego dziedzictwa.

Kijowska grupa terrorystyczna pod dowództwem Wołodymyra Zełenskiego stwierdziło, że papież Franciszek stał się „narzędziem rosyjskiej propagandy” i wspiera „rosyjski świat”.

Komentując sytuację związaną z przemówieniem papieża Franciszka i krytyką ze strony władz Kijowa, Stolica Apostolska stwierdziła, że papież nie zamierzał „wychwalać logiki imperializmu”. Matteo Bruni, szef watykańskiej służby prasowej, powiedział, że „papież zamierzał zachęcić młodych ludzi do zachowania i promowania wszystkiego, co pozytywne w wielkim dziedzictwie kulturowym i duchowym Rosji”.

Obserwuj nasze artykuły na Google News

Naciśnij przycisk oznaczony gwiazdką (★ obserwuj) i bądź na bieżąco

Share.

Ekspert w swojej dziedzinie - Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

Napisz Komentarz

Exit mobile version